Oligarcha Brhel z kauzy Mýtnik ide na slobodu. Súd už nevidí dôvod ho naďalej držať v kolúznej väzbe

Aktualizované:
Najvyšší súd Slovenskej republiky prepustil v utorok obvineného podnikateľa Jozefa B. z kauzy Mýtnik na slobodu. Súd dospel k záveru, že dôvody kolúznej väzby u obvineného už nie sú dané.

Informovala o tom hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Senát tak na neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 23. novembra, ktorým bolo rozhodnuté o predĺžení lehoty trvania väzby Jozefa Brhela. 

Senát zároveň zamietol návrh prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby z 29. októbra, ako aj sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 23. novembra.

"Senát na podklade nálezu Ústavného súdu zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu z 12. mája 2021," dodala Važanová.

"Obhajoba víta rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Súd potvrdil len naše predchádzajúce tvrdenia, že kolúzna väzba bola aj v predchádzajúcom období nedôvodná," povedal obhajca Ľudovít Štanglovič. "Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR ma neprekvapuje, lebo podľa nášho názoru dôvody väzby od začiatku neexistovali," uviedol ďalší z obhajcov Jozefa Brhela Michal Mandzák.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu predĺžila obvinenému Jozefovi Brhelovi väzbu z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúznu väzbu. Nevyhovela návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, aby bol Jozef Brhel aj v útekovej väzbe. Obhajca podnikateľa podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodoval Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Podnikateľa obvinili a zadržali pri januárovej policajnej akcii Mýtnik. V rámci akcie obvinili aj jeho brata Petra Brhela, exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana Gregu a konateľku IT spoločnosti Allexis Janu Rovničanovú. V novembri Národná kriminálna agentúra obvinila v kauze Mýtnik aj Jozefa Brhela mladšieho, syna už obvineného Jozefa Brhela.

Obvinenia všetkých zadržaných sa podľa polície týkali trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a s korupciou. Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka neskôr zastavil trestné stíhanie Petra Brhela ako nedôvodné, a to pre absenciu dôkazov. Jozef Brhel mladší je obvinený z trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá