Divoká transformácia. Pred 30 rokmi sa v Česko-Slovensku začala kupónová privatizácia

TA3 TASR
30.10.2021 12:05

Kupónová privatizácia predstavovala po páde komunistického režimu jeden zo spôsobov, akým sa dali previesť do súkromných rúk podniky, ktoré dovtedy vlastnil štát. "Keď ľudia nemajú peniaze, teda kapitál, musí sa nájsť spôsob, ako majetok rozdať, pretože sa nedá predávať. Od toho sa rozvinula myšlienka kupónovej privatizácie," spomínal na začiatky privatizačného procesu ekonóm a niekdajší minister privatizácie Tomáš Ježek v rozhovore pre Český rozhlas.

kupónová privatizácia (TASR)
TASR

Rýchla transformácia štátnych podnikov

Základnou myšlienkou kupónovej privatizácie bola rýchla transformácia štátnych podnikov na akciové spoločnosti. Ich akcie potom mohli získať obyvatelia za tzv. investičné kupóny. Každý občan nad osemnásť rokov mal nárok na kupónovú knižku, v ktorej boli šeky na tisíc bodov. Za účasť v privatizačnom procese zaplatili ľudia symbolických tisíc korún československých plus 35-korunový poplatok za samotnú knižku.

Registrácia občanov do prvej vlny kupónovej privatizácie sa začala 1. novembra 1991. V pondelok 1. novembra od tohto kroku uplynie tridsať rokov. Z Fondu národného majetku Českej republiky bol do prvej vlny kupónovej privatizácie vyčlenený majetok v hodnote 206 424 419 000 Kčs a z Fondu národného majetku SR 90 111 742 000 Kčs. V ponuke boli akcie 1491 podnikov, z toho 987 českých a 504 slovenských.

Do prvej vlny kupónovej privatizácie sa v Českej republike zaregistrovalo 5 942 851 občanov, v SR to bolo 2 579 327 občanov. Na jedného držiteľa investičných kupónov pripadal v prvej vlne kupónovej privatizácie majetok v účtovnej cene približne 35-tisíc Kčs.

Legislatívnym základom celej privatizácie bol zákon o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby z 26. februára 1991. Nasledovalo založenie Fondu národného majetku v Českej i v Slovenskej republike v roku 1991. Následne 5. septembra 1991 vláda Česko-Slovenskej Federatívnej Republiky rozhodla o vydávaní a použití investičných kupónov. Od 1. októbra 1991 si každý občan ČSFR mohol kúpiť knižku s investičnými kupónmi. Na každej knižke bol podpis vtedajšieho federálneho ministra financií Václava Klausa.

Verejnosť nemala pochybnosti

Registrácia držiteľov investičných kupónov, alebo tiež majiteľov investičných kupónov sa začala 1. novembra 1991. Samotná kupónová privatizácia prebiehala od 14. mája 1992 do Vianoc toho istého roku v piatich kolách. "Bol som milo prekvapený, že verejnosť nemala od začiatku najmenšie pochybnosti o tom, že sa treba vrátiť do pomerov zhruba pred druhou svetovou vojnou. To znamenalo obnovenie súkromného vlastníctva - vrátiť majetok tam, kde sa to dá," hodnotil projekt Ježek.

Viac než 71 percent svojich kupónov zverili občania do rúk niektorého z 264 investičných fondov – len necelá tretina ľudí si sama vyberala sama podniky, do ktorých chcela investovať. Viaceré investičné fondy však nepodnikali seriózne a malým investorom sa nevrátili ani vložené prostriedky. Symbolom tunelovania sa stali Harvardské fondy a ich "istota desaťnásobku". Zmizlo z nich 16 miliárd korún a ich šéf Viktor Kožený bol v neprítomnosti odsúdený na desať rokov.

Prvá vlna "kupónky" finišovala v čase, keď Česko-Slovensko prežívalo posledné dni svojej existencie. Po jeho rozpade prebehla v Českej republike druhá vlna kupónovej privatizácie. Na Slovensku ju pripravovala vláda Jozefa Moravčíka. Registrácia kupónových knižiek na druhú vlnu kupónovej privatizácie sa začala 5. septembra 1994 a skončila sa 30. novembra 1994. Do druhej vlny kupónovej privatizácie sa v SR zaregistrovalo 3 428 419 záujemcov.

Samostatné Slovensko "kupónku" nezažilo

Medzitým sa však 30. septembra a 1. októbra 1994 konali predčasné voľby, po ktorých vznikla opäť vláda Vladimíra Mečiara. Jej minister financií Sergej Kozlík zrušil 14. decembra 1994 predošlé rozhodnutia a začiatok predkola druhej vlny kupónovej privatizácie odložil.

Parlament schválil 12. júla 1995 novelu zákona o prevode majetku štátu na iné osoby, ktorá kupónovú privatizáciu nahradila dlhopisovou metódou. Aj keď prezident SR Michal Kováč vrátil novelu na opätovné prerokovanie parlamentu, poslanci jeho veto prelomili 6. septembra 1995. V samostatnej Slovenskej republike sa tak kupónová privatizácia neuskutočnila.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok