Hlas navrhol znížiť DPH na služby spojené s energiami na 5 percent, parlament to odmietol

Hlas navrhol znížiť DPH na služby spojené s energiami na 5 percent, parlament to odmietol
Zdroj foto: SITA/Martin Havran
ilustračné foto
Sadzba dane z pridanej hodnoty na služby spojené s elektrickou energiou, plynom, parou a teplou vodou sa dočasne nezníži na 5 percent. Plénum Národnej rady SR v piatok odmietlo návrh zákona o DPH, ktorý predložili nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Poslanci návrhom reagovali na aktuálny stav predpokladaného výrazného zdražovania cien energií. Mimoriadne zníženie sadzby DPH malo podľa nich platiť počas roka 2022 a následne od 1. januára 2023 by pre tieto služby opätovne platila základná sadzba dane, pokiaľ by parlament v priebehu roka 2022 neuznal za potrebné predĺžiť uplatňovanie mimoriadne zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty.

Predkladatelia poukázali v dôvodovej správe na to, že cena elektriny by sa pre rok 2022 mohla vzhľadom na vývoj cien na komoditných burzách zvýšiť podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví až o 15 percent a pri plyne sa odhaduje zdraženie v objeme 25 až 30 percent.

Zníženie sadzby DPH považujú predkladatelia za účinný a adresný krok na pomoc občanom. Štát by podľa nich takýmto spôsobom znížil konečnú sumu cien energií v roku 2022 a zabránil, aby spotrebitelia v plnej miere pocítili výrazný rast cien energií.

O cenách plynu sme hovorili aj s energetickým analytikom Gabrielom Beerom. Ide podľa neho o plynovú krízu?

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá