Koronavírusu podľahli desaťtisíce zdravotníkov. WHO zdôraznila, aby mali prednosť pri očkovaní

Od 80-tisíc do 180-tisíc zdravotníckych pracovníkov mohlo podľa odhadov prísť o život do mája tohto roka v dôsledku ochorenia Covid-19, uviedla vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia. Zároveň zdôraznila potrebu uprednostniť pri očkovaní zdravotníkov.

Dokument WHO odhaduje, že z celkového počtu 135 miliónov zdravotníkov "ich mohlo v období od januára 2020 do mája 2021 zomrieť na Covid-19 80.000 až 180.000". Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že zdravotníci potrebujú byť imunizovaní proti tomuto ochoreniu medzi prvými, a zároveň kritizoval globálnu nerovnosť v rozdeľovaní vakcín.

"Údaje zo 119 krajín naznačujú, že v priemere dvaja z piatich zdravotníckych a opatrovateľských pracovníkov na celom svete sú plne zaočkovaní. Tento priemer však zakrýva obrovské rozdiely medzi regiónmi a ekonomickými zoskupeniami," cituje ho AFP. "V Afrike je plne zaočkovaný ani nie jeden z desiatich zdravotníkov. V krajinách s vysokými príjmami je však plne zaočkovaných viac než 80 percent zdravotníkov," upozornil Ghebreyesus.

Fakt, že milióny zdravotníkov stále nie sú zaočkované ani desať mesiacov po tom, čo WHO schválila prvé vakcíny, je "obžalobou" krajín a spoločností zodpovedných za distribúciu vakcín vo svete, dodal riaditeľ WHO. Svetová zdravotnícka organizácia chce, aby každá krajina zaočkovala 40 percent svojho obyvateľstva do konca tohto roka, pripomína WHO. Podľa Ghebreyesusa však 82 krajinám hrozí, že tento cieľ nedosiahnu najmä v dôsledku nedostatočných zásob vakcín.

Epidémia nového koronavírusu zabila od svojho vypuknutia  v Číne v decembri 2019 najmenej 4,9 milióna ľudí, vyplýva z oficiálnych údajov, ktoré analyzovala agentúra AFP. Zaznamenaných bolo takmer 242 miliónov prípadov nákazy.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá