Treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu sa už zaočkovalo 149 ľudí

Treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu sa už zaočkovalo 149 ľudí
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sa doposiaľ, do štvrtka, zaočkovalo 149 osôb. Vyplýva to z informácie, ktorú zverejnil na svojej stránke Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Pri tretej dávke sa očkuje vakcínou Comirnaty

Celkovo bolo na Slovensku podľa údajov Národného centra zdravotných informácií, na ktoré sa štátny ústav odvoláva, zaočkovaných prvou dávkou vakcíny 2 475 646 osôb a druhou dávkou 2 276 678 osôb. Na Slovensku sa pri tretej dávke nateraz očkuje vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Rezort zdravotníctva sprístupnil možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu Covid-19 oficiálne v stredu podvečer. Očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné, určené je pre pacientov s oslabenou imunitou.

Na registráciu je potrebná informačná SMS

SMS správy rozposiela v tejto súvislosti NCZI. Riadi sa zoznamom od zdravotných poisťovní. Po doručení informačnej SMS sa môžu záujemcovia o tretiu dávku zaregistrovať na stránke www.korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk. 

Teda registrácia na tretiu dávku prostredníctvom elektronického formulára bude umožnená len tým pacientom, ktorí dostanú informačnú SMS, upozornilo Ministerstvo zdravotníctva SR. S informačnou správou sa možno dostaviť aj do vakcinačného centra, v ktorom sa dá zaočkovať bez registrácie.

Ministerstvo odporúča konzultáciu s lekárom

Pacienti, ktorí nedostanú SMS správu od NCZI a majú diagnózu, ktorá ich oprávňuje na podanie tretej dávky, musia navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý im po zhodnotení ich zdravotného stavu vystaví výmenný lístok. S ním sa následne bez registrácie dostavia do vakcinačného centra alebo k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti ochoreniu Covid-19. 

Podanie tretej dávky vakcíny pre túto skupinu pacientov je možné najskôr štyri týždne po podanej druhej dávke. Ministerstvo zdravotníctva SR odporúča všetkým záujemcom, aby pred podaním tretej dávky konzultovali svoj zdravotný stav so svojím ošetrujúcim lekárom.  

Očkovanie zdravotníkov a klientov zariadení sociálnych služieb treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 je možné najskôr šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny. 

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR nateraz nie je možné podať tretiu dávku vakcíny tým osobám, ktoré v minulosti prekonali ochorenie Covid-19 a už sú zaočkované dvomi dávkami vakcíny.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá