Ministri komentujú nový rozpočet, nie všetci sa zhodujú

Ministri komentujú nový rozpočet, nie všetci sa zhodujú
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Ministri po štvrtkovom rokovaní vlády, počas ktorého schválili prvý návrh rozpočtu z dielne ministra financií Igora Matoviča, novinárom prezentovali svoje postoje k schválenému zneniu budúcoročného rozpočtu.

Názory sa líšia

Kým vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová hovorí o vecnej diskusii, minister dopravy a výstavby Andrej Doležal s rozpočtom spokojný nie je a pripomienky k Matovičovým podmienkam na schválenie deficitu na úrovni 4,94 % hrubého domáceho produktu má aj minister práce Milan Krajniak.

Remišová hovorí o konštruktívnej diskusii

Ocenila konštruktívnosť a vecnosť diskusie o rozpočte a povedala, že koalícia sa v zásade dohodla už v pondelok počas koaličnej rady. "Diskusia bola veľmi konštruktívna. V pondelok na koaličnej rade sme sa v zásade dohodli, že do vlády pôjde rozpočet s takýmto deficitom. Zároveň sme hovorili o ďalších zákonoch, ktoré je potrebné schváliť," povedala ministerka a medzi týmito zákonmi spomenula výdavkové limity, dlhovú brzdu a strop veku odchodu do dôchodku. "Čo bude predmetom ďalších koaličných rokovaní," uzavrela ministerka.

Doležal nie je spokojný

Doležal skonštatoval, že nemôže byť spokojný s návrhom rozpočtu, ktorý bol vo štvrtok na vláde schválený. "Chceli sme viac, myslím si, že aj Slovensko si zaslúži viac," zdôraznil s tým, že sa opäť bude len odkladať údržba železničnej infraštruktúry.

Krajniak chce dohodu všetkých partnerov

Krajniak po rokovaní vlády potvrdil, že minister financií presadzuje svoje predstavy o podmienkach schvaľovania rozpočtu prijatím niektorých zákonov. "Ja som to dnes okomentoval tak, že to, čo chceme prijať, musí byť po dohode všetkých partnerov," povedal Krajniak a dodal, že každý z koalície má nejaké predstavy a kým Matovič s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom tieto predstavy deklarujú jasne, 

Sme rodina sa zatiaľ takto nevyjadrovala. Avšak očakáva, že sa čoskoro v kontexte dôchodkovej reformy Sme rodina bude musieť jasne vymedziť. Krajniak si vie predstaviť kompromis, avšak ten musí prísť zo všetkých strán. Povedal, že pri rozpočte nebolo podmienkou prijať celú dôchodkovú reformu, išlo o jej časť.  

Vlčan si uvedomuje zodpovednosť za verejné financie

"Otvorene poviem, čo povie asi každý minister, s rozpočtom nie som celkom spokojný. Želal by som si v kapitole viac prostriedkov, hlavne na reštrukturalizáciu, ktorú budeme musieť urobiť nielen na Pôdohospodárskej platobnej agentúre, kde budeme pokračovať v transformácii aj budúci rok. Budeme reštrukturalizovať a robiť organizačnú zmenu aj na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR. Tých rozvojových projektov, ktoré nebudeme môcť zrealizovať, je teda viacero. Na druhej strane sme si všetci vedomí zodpovednosti za verejné financie, a preto rozpočet, ktorý prešiel dnes na vláde, považujem za dobrý," doplnil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá