Prezident hokejovej federácie končí. Legendy sa s ním rozlúčili na ľade, nechýbali Slováci

24.9.2021 11:14

Na počesť dosluhujúceho prezidenta Medzinárodnej hokejovej federácie Reného Fasela sa vo štvrtok v Petrohrade uskutočnila hokejová exhibícia. V športovom paláci Jubilejnyj proti sebe nastúpili legendy Ruska proti legendám výberu sveta. V drese výberu sveta nechýbali ani Slováci Miroslav Šatan, Ladislav Nagy a Martin Štrbák.

Prezident hokejovej federácie končí. Legendy sa s ním rozlúčili na ľade, nechýbali Slováci
Foto: TASR/Pavel Neubauer (ilu)

Palác Jubilejnyj hostil MS v hokeji v rokoch 2000 a 2016. Pred zápasom mali príhovor kapitáni výberov Fín Jari Kurri a Vjačeslav Fetisov, obaja ocenili Faselovu prácu za uplynulé desaťročia pri popularizácii ľadového hokeja na celom svete a budovaní mostov medzi národmi.

Slávny jazzový saxofonista Igor Butman potom zahral hymny Ruska a Medzinárodnej hokejovej federácie, saxofón následne vymenil za hokejku a pridal sa k ruským legendám na ľade.

Fasel sa v zápase predstavil ako rozhodca a už v prvej minúte signalizoval úvodný gól zápasu, ktorý strelil Šatan. Na ľade sa objavilo niekoľko skvelých hráčov z minulosti, v tíme Ruska napríklad Pavel Dacjuk, Alexander Mogiľnyj, Igor Larionov, či Alexej Kasatonov. Spoluhráčmi slovenských hokejistov boli okrem iných aj Petr Bříza, Jiří Šlégr či Esa Tikkanen. Zápas sa napokon skončil nerozhodne 4:4.

Nového prezidenta vyberú spomedzi piatich uchádzačov

Voľby nového prezidenta Medzinárodnej hokejovej federácie sa uskutočnia v sobotu v rámci kongresu, ktorý sa v Petrohrade koná tento týždeň. Zástupcovia členských asociácií na ňom budú voliť aj ďalších členov exekutívy. O stoličku po odchádzajúcom Reném Faselovi, ktorý vedie medzinárodnú federáciu od roku 1994, má záujem päť kandidátov. Dán Henrik Bach Nielsen, Čech Petr Bříza, Bielorus Sergej Gončarov, Nemec Franz Reindl a Francúz Luc Tardiff. 

Šatan sa uchádza o členstvo v Rade Medzinárodnej hokejovej federácie a môže sa stať tretím slovenským členom exekutívy. Prvým bol bývalý šéf slovenského hokeja Juraj Široký, a to v dvoch volebných obdobiach za sebou v rokoch 2003 až 2008, resp. 2008 až 2012. Následne zástupcovia členských asociácií zvolili do Rady ďalšieho bývalého prezidenta SZĽH Igora Nemečka. Ten bol súčasťou výkonného orgánu v rokoch 2012 až 2016. V máji 2016 sa neúspešne uchádzal o znovuzvolenie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok