USA chce urýchliť deportácie migrantov, ktorí sa utáborili v Texase

Americká vláda chce urýchliť deportovanie migrantov, ktorí sa utáborili pod mostom v malom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. Podľa televízie CNN je pri meste Del Rio vyše 15-tisíc ľudí. Väčšina z nich pochádza z Haiti. Migrantov chce americká vláda prevážať späť do vlasti letecky. Urobiť to má v nasledujúcich dňoch.

Washington rokuje s haitskou vládou

Ako píše agentúra AP, rezort vnútornej bezpečnosti zároveň informoval, že z mestečka v piatok, 17. septembra, presunul približne 2000 migrantov do iných lokalít s cieľom spracovať ich žiadosti a potenciálne ich deportovať z krajiny. Americký Úrad colnej a hraničnej ochrany bude mať do pondelka v oblasti mestečka Del Rio najmenej 400 svojich príslušníkov, dodalo americké ministerstvo pre bezpežnosť vo vyhlásení.

Nemenovaný predstaviteľ americkej vlády v piatok pre AP uviedol, že presný denný počet deportačných letov závisí od kapacity haitských letísk a zariadení. Washington v tejto súvislosti rokuje s haitskou vládou, dodal pod podmienkou anonymity predstaviteľ vlády USA.

Haiťania sa prebrodili pohraničnou riekou Rio Grande bez obmedzení, pričom voda im siahala až po kolená a niektorí rodičia niesli na pleciach malé deti. Keďže si nemohli kúpiť zásoby v Spojených štátoch, nakrátko sa vrátili späť do Mexika, kde si kúpili potraviny či kartón a v Del Riu sa dočasne utáborili pod mostom alebo v jeho blízkosti.

Migranti z Haiti smerujú vo veľkom počte do USA z Južnej Ameriky už niekoľko rokov, mnoho z nich opustilo túto karibskú krajinu po ničivom zemetrasení v roku 2010. V júli na Haiti zavraždili prezidenta Jovenela Moisa a v auguste krajinu postihlo zemetrasenie s magnitúdou 7,2 a následne silná búrka, pripomenula Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá