Aj zo šalátu môžete pribrať: Pozor na tieto kombinácie, ukrývajú zbytočné kalórie

Aj zo šalátu môžete pribrať: Pozor na tieto kombinácie, ukrývajú zbytočné kalórie
Zdroj foto: Pexels/ROMAN ODINTSOV
Hovoríte si, že zo zeleniny sa nedá pribrať, a tak v snahe spáliť nejaké kilá navyše, jete jeden šalát za druhým. Ak sa však nedostavuje výsledok, niekde robíte chybu. A tou môžu byť skryté kalórie v podobe neuvážených ingrediencií.

Zelenina je zdrojom vlákniny a vitamínov, preto sa odporúča konzumovať ju na dennej báze, a to ani nemusíte chudnúť. Keď sa ale šaláty stanú vašim bežným menu preto, aby ste zhodili, musíte dávať pozor na kombinácie, ktoré nezachráni ani zelenina, pretože skrývajú kalórie v iných ingredienciách. Čo by teda nemalo byť súčasťou vašej šalátovej misy, ak sa snažíte schudnúť?

Dresing, zálievka a olej

Dokážete kvantá zeleniny zjesť len tak, že si ich ochutíte dobrým dresingom? Práve v ňom sa môže skrývať množstvo nežiaducich kalórii, ktoré vám bránia schudnúť, aj keď sa tlačíte šalátom od rána do večera.

Najlepšie urobíte, ak si dresingy či zálievky budete pripravovať samy doma. Vďaka tomu viete, čo ste pri príprave použili a budete mať pod kontrolou tuky. V kupovaných dresingoch je zvyčajne veľa majonézy, oleja, soli i konzervantov. Možno vďaka tomu skvele chutia, ale pri diéte sú práve toto faktory, prečo sa vám nemusí dariť redukcia váhy.

Pri výrobe domáceho dresingu používajte len kvalitné oleje, napríklad olivový. Báť sa nemusíte horčice v malej miere alebo bieleho jogurtu. Vyhnite sa však majonéze a smotane. V rámci zálievky je vhodný jablčný ocot alebo balzamico.

Pečivo

Jedávate zeleninové taniere spolu s bagetou či toastom? Aj na tie si musíte dať pozor, ak chcete, aby ručička váhy klesala. Tento druh prílohy je ešte ako tak v poriadku na obed, ale večer by ste mali pečivo rozhodne vynechať. Aj počas dňa vám stačí jeden kúsok, aby zelenina stále prevažovala nad sacharidmi. O to viac, ak pečivo milujete v podobe na oleji pripravených hrianok.

Prekombinované šaláty

Listová zelenina ako základ šalátu chutí málokomu, preto ju bežne dopĺňame aj inými chuťami. Paradajky či uhorka sú v poriadku, skôr sa zamerajte na oriešky, vajíčka a syr. Práve tie zvyknú povyšovať zeleninu na gastronomický zážitok. Opäť platí, že sa ich nemusíte vzdať, ale voliť treba s mierou. Rozhodnite sa len pre jednu ingredienciu, nie všetky naraz.

V prípade, že dodávate k šalátu mäso, samozrejmosťou by mala byť príprava naprírodno. Vyprážané verzie si ponechajte na obdobie mimo diéty. O i z hľadiska zdravia, nie len redukcie váhy, by ste mali tento typ jedla prijímať striedmo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá