Zlyhávanie srdca trápi čoraz viac ľudí. Ukazujú to dáta zdravotných poisťovní

Zlyhávanie srdca trápi čoraz viac ľudí. Ukazujú to dáta zdravotných poisťovní
Zdroj foto: TASR/Radovan Stoklasa
Na zlyhávanie srdca sa lieči z roka na rok čoraz viac ľudí. Ukazujú to dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj Union zdravotnej poisťovne. Medzi poistencami Dôvery sú počty pacientov približne rovnaké.

Za prvý polrok VŠZP eviduje 28.775 poistencov s diagnózou zlyhávanie srdca, čo je viac ako za celý rok 2018 a roky predtým. Choroby srdca a ciev sú najčastejšou príčinou smrti na Slovensku. Okrem iného ich zapríčiňuje vysoký krvný tlak. "Na ten sa vlani liečil v priemere každý tretí človek," uviedol hovorca VšZP Matej Neumann.

Nárast pacientov so zlyhávajúcim srdcom eviduje aj Union ZP. "Pri porovnaní s 1. polrokom 2018 evidujeme s ohľadom na nárast poistného kmeňa až 65-percentný nárast pacientov na zlyhanie srdca v 1. polroku 2021," povedala jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Dodala, že celkový počet pacientov so zlyhávaním srdca za 1. polrok 2021 bol 5274.

Na zlyhávanie srdca sa od roku 2018 lieči približne rovnaký počet poistencov Dôvera. "Za posledné roky máme podobný kmeň hypertonikov (24 až 25 percent) a približne sedem percent hypertonikov má srdcové zlyhávanie," skonštatoval manažér odboru PR zdravotnej poisťovne Branislav Cehlárik. V 1. polroku poisťovňa eviduje 294.907 pacientov, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak. Zároveň registruje 20.718 pacientov s vysokým krvným tlakom a so zlyhávajúcim srdcom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá