Slovenskí obchodníci by mali mať aplikáciu na kontrolu Covid preukazov čo najskôr

Slovenskí obchodníci by mali mať aplikáciu na kontrolu Covid preukazov čo najskôr
Zdroj foto: TASR/AP
Národné centrum zdravotníckych informácií aktuálne rokuje s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR s cieľom, aby slovenskí obchodníci mali k dispozícii aplikáciu na kontrolu Covid preukazov čo najskôr. V piatok to uviedlo centrum. Nové pravidlá pre prevádzky majú platiť od pondelka

Na jednoduchom princípe

"NCZI toho času komunikuje s MIRRI SR s cieľom, aby na Slovensku bola v čo najkratšom čase spustená bezplatná mobilná aplikácia, ktorá umožní obchodníkom kontrolovať tzv. Covid pasy (QR kód digitálneho COVID preukazu EÚ)," povedala Alžbeta Sivá z NCZI. Bližšie informácie centrum poskytne počas budúceho týždňa.

Vývojári aplikácie, štátna spoločnosť Slovensko IT, majú už aplikáciu nachystanú. Spoločnosť ju pripravila ešte v rámci projektu Green Pass. Momentálne sa aplikácia opätovne testuje a čaká aj na schválenie Ministerstvom zdravotníctva SR. Uviedol to riaditeľ Slovensko IT Pavol Miroššay.

Vysvetlil tiež, že aplikácia bude fungovať na veľmi jednoduchom princípe. Používateľ (obchodník) si cez aplikáciu OverPass naskenuje QR kód z certifikátu zákazníka - buď z papiera alebo z aplikácie GreenPass - a následne aplikácia overí, či je daný certifikát správny.

Kontrola podľa papiera

Nové pravidlá pre obchodníkov v súvislosti s fungovaním prevádzok budú platiť od pondelka 16. augusta. Úrad verejného zdravotníctva SR hovorí, že kým nebude aplikácia k dispozícii, obchodníci majú kontrolovať papierové certifikáty alebo tie stiahnuté v mobile. Prípadne si môžu stiahnuť a používať verejne dostupné aplikácie členských štátov, ktoré dokážu "čítať" digitálne Covid preukazy EÚ.

Vyhlášku, ktorá sa zaoberá podmienkami vstupu zákazníkov do prevádzok, zverejnil ÚVZ vo štvrtok. Vyplýva z nej, že prevádzkovatelia či organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky. 

Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní Covid-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu. S tým, koho obchodníci budú púšťať do svojich prevádzok, súvisia aj kapacitné či iné obmedzenia, pri niektorých typoch prevádzok dokonca už od zelenej farby okresu.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá