Kauza Judáš: Obžalovaní bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS a expolicajt vyhlásili, že sú nevinní

Aktualizované:
Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan na štvrtkovom hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vyhlásili, že sú nevinní. Obaja čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Budú vypovedať

„V prípade, ktorý sa mi kladie za vinu a za ktorý bola podaná obžaloba, sa cítim byť nevinný,“ vyhlásil Gašparovič. Rozhodol sa vypovedať. Rovnako Vičan skonštatoval, že uvedený skutok nespáchal a je nevinný. Takisto bude vypovedať. 

Spoločný advokát obžalovaných Adrián Kucek na súde uviedol, že Gašparovič odmieta podiel na prijímaní úplatku. Jeho konanie malo súvisieť iba s plnením služobných úloh a povinností. Poukázal na to, že majiteľa firmy Bopal, ktorý je v prípade ako poškodený, monitorovali niektoré štátne orgány ako kriminálne "závadovú" osobu. Kucek tvrdí, že jeho cieľom bolo spochybniť Kriminálny úrad finančnej správy, ktorý voči jeho firme vydal predbežné opatrenia.

Státisícový úplatok

Z podanej obžaloby vyplýva, že Vičan s Gašparovičom mali participovať na zrušení predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok. Rozhodnutie KÚFS mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku vo výške 400.000 eur, ktorý mali rozdeliť aj iným osobám.

Prokurátor podal na ŠTS obžalobu 19. mája. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Vičanovi s Gašparovičom trest odňatia slobody v trvaní od desiatich do 15 rokov.

Dvojica Peter Gašparovič a Ladislav Vičan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá