Skvelé správy ostravských lekárov: Liek používaný 20 rokov chráni aj pred covidom

Skvelé správy ostravských lekárov: Liek používaný 20 rokov chráni aj pred covidom
Zdroj foto: SITA/AP
Vyše 20 rokov registrovaný a používaný liek Imunor je účinný aj pri ochrane pred ochorením Covid-19. Ľudia, ktorí tento liek užívajú, majú veľmi mierny priebeh nákazy.

Do štúdie sa zapojilo 53 zdravotníkov rôzneho veku, ktorí na lôžkových oddeleniach alebo v ambulanciách prichádzali do kontaktu s pacientmi infikovanými koronavírusom. Skupina od januára do marca 2021 pravidelne užívala registrovaný liek Imunor. 

Za sledované obdobie mali ľahkú formu covidu len dve zdravotníčky, uviedol primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Fakultnej nemocnice Ostrava Jaromír Bystroň. Primár tento výskum aj inicioval, a to v prvom štvrťroku, keď v práci chýbalo množstvo lekárov aj zdravotných sestier, pretože sa nakazili koronavírusom.

Chráni aj pred ďalšími vírusmi

Spomínané dve zdravotníčky, ktoré užívali Imunor a mali iba ľahký priebeh ochorenia, sa do práce vrátili po 14 dňoch. Vo štvrtok o tom informoval portál iDNES.cz s odvolaním sa na klinickú štúdiu lekárov Fakultnej nemocnice Ostrava.

Prípravok Imunor aktivuje prirodzenú imunitu. Podľa Bystroňa štúdia dokázala, že tento liek podaný preventívne môže aktivovať bunkovú imunitu nielen proti koronavírusu SARS-CoV-2 vrátane jeho rôznych variantov, ale aj proti iným vírusom. Liek však zatiaľ zdravotné poisťovne v Česku plne uhrádzajú iba pacientom s poruchou bunkovej imunity.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá