Odvolanie v kauze Kuciak na súde: Prokurátor chce doplniť dôkazy

Aktualizované:
Odvolanie v kauze Kuciak na súde: Prokurátor chce doplniť dôkazy
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Marián Kočner počas pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Rozsudku Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej predchádzalo podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry viacero chýb.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhuje, aby Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Žiada vrátiť vec späť na špecializovaný súd. Zároveň chce, aby bola vec prejednaná a rozhodnutá v inom zložení senátu špecializovaného súdu. Uviedol to predseda senátu Najvyššieho súdu SR Peter Paluda na utorkovom verejnom zasadnutí. Senát sa zaoberá odvolaniami v kauze Kuciak.

Navrhol nový dôkaz

Prokurátor vyjadril obavu, že pôvodný senát špecializovaného súdu nemusí niektoré dôkazy opakovane zobrať do úvahy a jednotlivé skutočnosti môže opäť analyzovať izolovane. Zároveň navrhol nový dôkaz, znalecký posudok komunikácie medzi obžalovanými Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Predmetný znalecký posudok bol vykonaný vo veci prípravy vraždy prokurátorov.

"Okrem iného bolo zistené, že komunikácia obsahuje pasáže, ktoré sa dajú interpretovať inak ako doslovne," spresnil Paluda s tým, že tieto osoby chceli podľa prokurátora komunikáciu šifrovať tak, aby boli pre tretiu osobu nezrozumiteľné.

Je Andruskó nedôveryhodný?

Nesúhlasí tiež so zdôvodnením špecializovaného súdu, že výpoveď Zoltána Andruskóa o tom, že si mala u neho Alena Zsuzsová objednať túto vraždu, je nedôveryhodná. "Samotná okolnosť, že svedok pri vlastnej trestnej činnosti získa benefit za priznanie, nemôže mať zásadný vplyv na hodnotenie vierohodnosti jeho výpovede," sprostredkoval Paluda dôvody odvolania prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Na verifikovanie výpovede Andruskóa požaduje prokurátor vypočutie viacerých svedkov.

Prokurátor vo svojom odvolaní ďalej poukázal na to, že Špecializovaný trestný súd pri zistenom motíve pri obžalovanom Kočnerovi uvažoval izolovane, bez previazania s obžalovanými. Ak by súd uvažoval pri obžalovanej Alene Zsuzsovej v celistvosti, nemal by podľa prokurátora dôvodnú pochybnosť rozhodnúť o jej vine.

Prokurátor sa nestotožnil tiež s tým, že Špecializovaný trestný súd spochybnil pravdivosť výpovede kajúcnika Petra Tótha. Senát voči nemu podľa prokurátora pristupoval s predsudkami aj v súvislosti s tým, že je bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby. "Dostatočne dôveryhodne vysvetlil, čo bolo dôvodom na začatie sledovania novinárov, medzi nimi aj Jána Kuciaka," uviedol podľa Paludu prokurátor v odvolaní. Prokurátor podotkol, že Peter Tóth potvrdil odovzdávanie priebežných záznamov zo sledovania týchto osôb Marianovi Kočnerovi.

Chcel súd dokázať, že nepodľahol tlaku?

Má tiež podozrenie, že súd rozhodol o nevine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej iba preto, aby mohol prezentovať, že nepodľahol tlaku médií. "Podľa prokurátora tomu napomáha aj vyjadrenie Aleny Zs., že bude napokon odsúdená, lebo si to verejnosť a médiá tak želajú," uviedol predseda odvolacieho senátu.

Počas druhej prestávky súd umožnil poradu Kočnera so svojím obhajcom Marekom Parom. Predseda senátu po prestávke umožnil, aby obhajcovia mohli sedieť za obžalovanými a dávať im právne rady. Zatiaľ túto možnosť nevyužili.

Szabó dostal 25 rokov

Senát Špecializovaného trestného súdu oslobodil na začiatku septembra 2020 spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Tomáša Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová to v septembri 2020 odôvodnila tým, že nebolo dokázané, že skutok, z ktorého boli Marian Kočner a Alena Zsuzsová obžalovaní, spáchali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá