Lekárnička radí: Dezinfekcia je neúčinná alebo nebezpečná, ak máte tieto prejavy

Lekárnička radí: Dezinfekcia je neúčinná alebo nebezpečná, ak máte tieto prejavy
Zdroj foto: Pexels
Nikdy predtým sme sa tak nespoliehali na dezinfekciu ako za posledné mesiace počas pandémie, ktorá zatiaľ nemá definitívny koniec a zdá sa, že sa dezinfekčných prostriedkov všade vôkol tak rýchlo nezbavíme. Mnohé z nich však nespĺňajú svoju čistiacu úlohu dostatočne. Skôr naopak, ešte nám môžu ublížiť.

V snahe zarobiť si, alebo kvôli neodbornosti pracovníkov sú mnohé dezinfekčné prostriedky nesprávne označované a neobsahujú dostatočné množstvo čistiacich látok a požadovaných prísad, alebo sú dokonca škodlivé na ľudskú pokožku. Extrémne vysokým dopytom po tomto druhu tovaru totiž klesla aj jeho kvalita. Nedostatok dezinfekcie spôsobil, že menšie spoločnosti experimentovali s rôznymi typmi alkoholu, aby vyrobili dezinfekčný prostriedok na ruky, ktorý je však extrémne toxický pre ľudský nervový systém!

„Mnohé firmy zneuživali alkohol, ktorý sa tváril ako lekárenský,“ hovorí vedúca lekárnička Mgr. Sylvia Rakšányová. „Lieky v lekárni aj lekárenský lieh majú svoju kvalitu. O nej vraví kód vydávaný Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, ktorý zaručuje obsah a čistotu liekov aj liehu. Ľudia miesto prípavkov na dezinfekciu, kde mal byť použitý lekárenský lieh, dostávali akýsi paškvil, podomácky vyrobený, no tváriaci sa profesionálne. Nič z toho nebolo certifikované, ale mixované na kolene, návody sa hľadali na internete a stále sa to deje."


TIP: Nie sú to len prísady na dezinfekciu rúk, ktoré sú nekvalitné. Všetky kľúčové aktívne zložky, ktoré sa dostávajú aj do čistiacich vlhčených obrúskov, nie sú vždy podľa normy.


Či už ste si kúpili dezinfekčný prostriedok na ruky alebo čistiace prostriedky od menej známej alebo novej značky na trhu, alebo si chcete jednoducho dávať pozor, tu je pár varovných signálov, ktoré by mohli naznačovať, že dezinfekčný prostriedok je neúčinný alebo, čo je ešte horšie, je nebezpečný.

Alkoholu je menej ako 40%

Dezinfekčné prostriedky na ruky, čistiace spreje a čistiace obrúsky by mali obsahovať najmenej 40 - 60% alkoholu, aby bola zaistená ich účinná ochrana pred vírusmi, ako je COVID-19. Baktérie sú usmrtené z alkoholu dehydratáciou. Kde je však množstvo alkoholu príliš nízke, ako je odporúčané, pri usmrcovaní covidu sú neúčinné. „V začiatkoch korony bolo málo informácií o prenose vírusu a jeho usmrtení. Používala sa dezinfekcia a receptúra stanovená WHO, ktorá odporúčala v obsahu 60% alkoholu. Hoci aj 40% v dezinfekcii ničí baktérie a vírusy, mali na to dôvod. V krajinách tretieho sveta nikdy neviete, čo nájdete, aké sú tam vírusy a baktérie. Preto sa ustálilo používať vysoké percento alkoholu kvôli celosvetovej bezpečnosti. Ľudia v panike na Slovensku však od nás žiadali až 80 % podiel alkoholu v dezinfekcii. Takéto koncentrácie však nie sú voľnopredajné,“ vysvetľuje situáciu lekárnička.   


TIP: Vystavenie nadmernému množstvu metanolu môže viesť k množstvu nepríjemných príznakov, ako sú nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha, bolesti hlavy, rozmazané videnie, slepota, záchvaty alebo dokonca smrť.

Obsahuje škodliviny, máte kožné problémy

Skontrolujte si zoznam prísad čistiacich prostriedkov, ktoré plánujete kúpiť, aby ste sa ubezpečili, že neobsahujú napr. škodlivý metanol. Namiesto toho vyhľadajte bezpečné názvy alkoholov, napríklad izopropylalkohol a etylalkohol. Ak nie sú uvedené žiadne prísady, odporúčame sa produktu úplne vyhnúť. „Ľudia si neuvedomujú, že sa nám cez kožu dostávajú látky priamo do tela. Pokožka vstrebáva všetko, čo na nej pristane. Dezinfekcia zaťažuje psoriatikov, exematikov, alergikov a pacientov s rôznymi typmi ochorením kože. Našťastie, výrobcovia sa už spamätali a prišli na trh s dezinfekciou s kozmetickými prísadami ako sú rôzne ochranné oleje a aktívne zložky. Inovatívne prístupy v čo najmenšej miere dnes zaťažujú pokožku. Bohužiaľ, mnohí ľudia doteraz trpia následkami prvej vlny pandémie a nešetrnými prípravkami, ktoré sa používali na trhu,“ objasňuje Mgr. Rakšányová a dodáva: „Prestaňte používať dezinfekciu, z ktorej máte vyrážky, príliš suchú kožu a celkové nepohodlie.“


O značke ste nikdy predtým nepočuli

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zaistili, že nepoužívate škodlivé čistiace prísady, je držať sa značiek, ktoré poznáte a ktorým dôverujete. „Netreba veriť firmám, ktoré zrazu dodávajú vo veľkom dezinfekciu, no nikdy sa s tým predtým neživili,“ dopĺňa odborníčka. 

Vonia ako miešaný nápoj

Ak dezinfekčný prostriedok na ruky alebo čistiaci prostriedok, ktorý ste si kúpili, zaváňa tequilou, vodkou alebo iným letným drinkom, nemusí to úplne zodpovedať bezpečnostným normám alebo štandardom účinnosti. Na začiatku pandémie koronavírusu, keď bol nedostatok dezinfekčných prostriedkov na ruky, sa niektorí výrobcovia liehovín začali zaoberať ich vlastnou výrobou. Ak však niečo vonia látkou, čo by vám naservírovali v bare, prostriedok môžete použiť, ale veľmi vám vysuší pokožku. „Správna dezinfekcia nemá mať výraznú vôňu. Je to ako dobrý alkohol, ani ten necítiť.“ 

Kde kúpiť najspoľahlivejšiu dezinfekciu

Sylvia Rakšányová odporúča na prvom mieste lekáreň. „Najkvalitnejšia a najbezpečnejšia bude vždy tá z lekárne. Doporučujem preto kupovať prípravky od lekárnikov, ktorým ľudia dôverujú a potom od firiem, veľkých hráčov na trhu, ktorí si nedovolia žiadne napodobeniny, žiadnu blamáž a roky vyrábajú dezinfekčné prípravky. Na Slovensku máme veľa takých spoľahlivých firiem.“

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá