Najvyšší súd vyhovel dovolaniu exministra Gála v prípade sprenevery

Aktualizované:
Najvyšší súd vyhovel dovolaniu exministra Gála v prípade sprenevery
Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian
Senát Najvyššieho súdu SR na svojom zasadnutí vyhovel dovolaniu exministra spravodlivosti Gábora Gála v prípade pätice obvinenej zo sprenevery. Obvinených, medzi ktorými figuruje aj bývalý konateľ skrachovanej nebankovky Matúš Grega, Krajský súd v Košiciach v júni 2018 spod obžaloby oslobodil. Rozhodnutie je právoplatné.

Prvostupňový Okresný súd v Košiciach podľa utorkového rozhodnutia NS SR musí vo veci nanovo konať a rozhodnúť. V prípade ďalšieho šiesteho obvineného NS SR dovolaniu bývalého ministra nevyhovel.

Šesť obvinených KS v Košiciach oslobodil v júni 2018 spod obžaloby trestného činu sprenevery podľa starého Trestného zákona. Predtým vo veci v roku 2017 rozhodoval OS v Košiciach. Pôvodne figurovalo v prípade niekoľko desiatok obvinených. Sprenevery sa dopúšťali cez siete rozličných firiem a škoda sa pohybovala v tisíckach až po státisíce eur. Sprenevery sa mali dopustiť už roku 1999 až 2000. Gál podal dovolanie voči oslobodzujúcemu rozsudku KS v roku 2019.

Gregu bývalý Špeciálny súd v Pezinku odsúdil v minulosti postupne na 10,5-ročný trest odňatia slobody. Najprv v apríli 2008 schválil dohodu o vine a treste uzavretú medzi Gregom a prokurátorom, podľa ktorej dostal Grega nepodmienečný trest 8,5 roka. Okrem toho mu uložil aj peňažný trest 66.387 eur s tým, že ak by ho úmyselne nesplnil, tak sa mu nepodmienečný trest zvýši o dva roky. Keďže Grega v stanovenej lehote 66.387 eur nezaplatil, 1. októbra 2008 mu ŠS súd v Pezinku pôvodný trest 8,5 roka predĺžil o ďalšie dva roky. Trest si už odpykal a v roku 2015 bol podmienečne prepustený na slobodu. Utorkového zasadnutia na NS SR sa Grega nezúčastnil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá