Izrael bude mať nového prezidenta. Bývalý opozičný líder porazil aktivistku

Novým izraelským prezidentom sa stane bývalý opozičný líder Jicchak Herzog. Vo funkcii budúci mesiac nahradí Reuvena Rivlina. Informujú o tom agentúry AFP a DPA s odvolaním sa výsledky stredajšieho hlasovania izraelského parlamentu.

Šesťdesiatročný Herzog získal medzi poslancami Knesetu 87 hlasov, kým jeho súperke, aktivistke a pedagogičke Miriam Perecovej (67) vyjadrilo podporu 26 členov parlamentu. Herzog prevezme funkciu od Rivlina 9. júla. K voľbe nového prezidenta došlo len krátko pred očakávaným ukončením vlády izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Jicchak Herzog stál od roku 2013 na čele Strany práce. V roku 2018 sa stal riaditeľom neziskovej organizácie Židovská agentúra pre Izrael, ktorá sa okrem iného venuje imigrácii do krajiny. Jeho otec Chajim Herzog bol izraelským prezidentom v rokoch 1983 – 1993. 

Prezident má v Izraeli predovšetkým reprezentatívnu funkciu. Jeho najdôležitejšími úlohami sú udeľovanie milosti väzňom a udelenie poverenia na zostavovanie vlády. Volí sa každých sedem rokov v tajnom hlasovaní v Knesete.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá