S ovzduším máme vážny problém, ročne zomrú stovky ľudí

Stovky ľudí na Slovensku každý rok predčasne zomrú vplyvom znečisteného ovzdušia. Môžu za to prachové častice pochádzajúce z priemyselných parkov alebo domácností, v ktorých kúria tuhým palivom. Na krku už máme v tejto veci aj žalobu Európskej komisie. Zlepšiť situáciu by mala nová legislatíva o ovzduší.

Pôsobenie prachových častíc v ovzduší zvyšuje výskyt astmy, kardiovaskulárnych problémov, pľúcnych chorôb a následne vedie k predčasnej smrti. Aktuálne vysoké koncentrácie PM2,5, PM10 a oxidu dusičitého sú na Slovensku príčinou asi 1592 predčasných úmrtí ročne. Vyplýva to z komentára Inštitútu environmentálnej politiky "Niečo je vo vzduchu". Štúdiu vypracoval spoločne so Svetovou bankou.

Zásadným krokom má byť nová legislatíva o ovzduší. V rámci nej by sa mali zvyšovať poplatky za znečisťovanie ovzdušia. Aktuálne je v medzirezortom pripomienkovom konaní.

Za neriešenie zlej kvality ovzdušia čelíme žalobe Európskej komisie. Ministerstvo životného prostredia sa názor inštitúcie pokúsi zmeniť.

"Znečistenie ovzdušia spôsobuje okrem predčasných úmrtí aj vyššiu chorobnosť, čo vedie k obmedzeniu aktivity a strateným dňom práce, ale aj k vyššiemu výskytu chronickej bronchitídy a astmy," uvádzajú analytici. Viac ako päť percent všetkých úmrtí je v dôsledku znečistenia ovzdušia v najviac postihnutých oblastiach Žiliny, Košíc a Ružomberka. Zlepšenie kvality ovzdušia v týchto oblastiach by preto podľa IEP malo mať najväčší vplyv na zlepšenie verejného zdravia. "Košice tiež zaznamenali jeden z najvyšších výskytov astmy a chronickej bronchitídy na Slovensku," podotkli analytici.

Ekonomické náklady predčasných úmrtí odhaduje IEP na 5,3 miliardy eur ročne. Celkové náklady spojené s nadmernou úmrtnosťou a chorobnosťou spojenou s ovzduším tak predstavujú zhruba 6,9 percenta ročného hrubého domáceho produktu Slovenska.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá