Žena pred pôrodom odmietla rúško i test. Skončí kauza na súde?

Žena pred pôrodom odmietla rúško i test. Skončí kauza na súde?
Zdroj foto: TASR/František Iván
Rodička v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice si odmietala dať rúško a absolvovať test na ochorenie COVID-19. Personál k nej napokon pristupoval v ochranných oblekoch a pôrod prebehol bez komplikácií. Informovala o tom Monika Krišková z komunikačného oddelenia nemocnice s tým, že UNLP podnikne právne kroky.

Motivovala ju právna zástupkyňa

Na zdokumentovanie situácie pre nerešpektovanie opatrení pri ohrození verejného zdravia privolali aj políciu. Ženu prijali na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v piatok večer, pričom odmietla akceptovať obmedzenia súvisiace aj so zabezpečením ochrany iných pacientov a zdravotníckeho personálu. „Zdravotnícky personál, z dôvodu zachovania preventívnych epidemiologických opatrení, pristupoval k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení. Riziko nákazy vzhľadom na absenciu testovania nebolo možné vylúčiť,“ spresnila Krišková.

Pacientka podľa jej slov celé hodiny odmietala komunikovať s lekármi a ostatným službukonajúcim personálom, ktorý ju poučil o aktuálnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Pacientka komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní 'nenosenia rúška' a podobne,“ spresnila UNLP. Dodala, že rodička odmietla aj možnosť jej prijatia bez testu na nový koronavírus s tým, že z dôvodu preventívnych opatrení bude izolovaná a personál bude pracovať v osobných ochranných pracovných prostriedkoch.

Prácu zdravotníkov skomplikovala

Podľa nemocnice bola situácia mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre pacientku a jej dieťa, ale aj pre zdravotníkov, ktorí denne s nasadením vlastného zdravia poskytujú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom. „V nočných hodinách sa podarilo vysvetliť pacientke priebeh pôrodu na piatom poschodí spolu s poučením, že personál k nej bude pristupovať v ochranných prostriedkoch a oblekoch a aj pôrod bude vedený v tomto režime. Nakoniec pacientka súhlasne prejavila vôľu, podpísala súhlas s hospitalizáciou a bola prijatá v zvýšenom hygienicko-epidemiologickom režime,“ dodala Krišková s tým, že pacientka v nedeľu porodila zdravé dieťa.

Podľa nemocnice právna zástupkyňa rodičky postupovala v celom prípade mimoriadne neštandardným spôsobom, ktorý komplikoval celý proces prijatia a pôrodu pacientky, ako aj prácu zdravotníkov.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá