Predstavili šéfa NASES. Jeho firma vyvoláva otázniky, tvrdí Raši

18.8.2020 11:33

Novým generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby je Pavel Karel. Informovala o tom na tlačovej konferencii ministerka investícií Veronika Remišová so svojím štátnym tajomníkom Marekom Antalom.

Novým generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) je Pavol Karel. Informovala o tom na utorkovej tlačovej konferencii ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) so svojím štátnym tajomníkom Marekom Antalom.

Karel na stoličku šéfa
NASES oficiálne zasadne od 1. septembra. "Pavol Karel sa stal jednoznačným víťazom v tomto našom výberovom konaní," uviedol Antal. Považuje ho za skúseného a zrelého manažéra, ktorý je na tento post pripravený. "Celú svoju kariéru pracoval v IT, 25 rokov na exponovaných manažérskych pozíciách. Pracoval v Slovenskej akadémii vied, potom bol 15 rokov v Tatra banke a päť rokov v predstavenstve Tatra banky. Potom päť rokov v IBM, kde riadil mnohé aj medzinárodné projekty," vymenoval Antal. Karel posledných 10 rokov pracoval vo svojej vlastnej firme ako konzultant. Na otázku, či sa Karelova firma bude uchádzať o štátne zákazky, nový šéf NASES odpovedal, že keďže nastupuje do štátnej sféry, vlastnícka štruktúra jeho firmy sa bude musieť zmeniť.

"Pred NASES
om stoja tri veľké úlohy," vyčíslila ministerka. Ide o zlepšenie služieb občanom, ich zefektívnenie a zníženie závislosti štátu od externých dodávateľov.

Karel tiež predstavil svoju víziu, kam sa bude
NASES pod jeho vedením uberať. Chcel by výrazne zvýšiť kompetencie za správu a prevádzku systémov. "Bude treba urobiť naozaj veľmi dôslednú inventarizáciu skúseností a zručností zamestnancov, zanalyzovať, čo bude potrebné ďalej a prípadne ten tím zreštrukturalizovať," vymenoval Karel. Za strategickú úlohu považuje tiež prevzatie kontroly nad architektúrou systémov, ktoré sa v NASES prevádzkujú. Splniť chce aj výzvu ministerky, aby sa zlepšila orientácia služieb na občana. "Sú tam veľké rezervy, aj čo sa týka informovanosti a aj navigácií, ako cez tie služby prechádzať," špecifikoval Karel.

O transparentnosti, férovosti a otvorenosti výberového konania na post šéfa
NASES podľa Remišovej svedčí najmä to, že sa o post riaditeľa agentúry uchádzalo 30 kandidátov. Z nich 18 splnilo kritériá a na osobný pohovor nakoniec prišli 13. Ako ministerka zopakovala, výsledky výberového konania aj vízie samotných kandidátov plánuje zverejniť.

Bývalý vicepremiér pre investície Richard Raši si myslí, že v prípade nového šéfa NASES vyvoláva otázniky jeho firma. Tá vlani hospodárila so stratou vyše 70.000 eur.

"Keď sa pozriete na finančné výsledky jeho firmy, napríklad v roku 2016 jeho konzultačná firma dosiahla tržby vo výške 570.000 eur, ale daň zaplatila iba vo výške necelých 3000 eur," uviedol Raši s tým, že to je pri konzultačnej firme s dvomi zamestnancami veľmi málo a dúfa, že to finančná správa pri daňovej kontrole preverí. "A aj od toho bude závisieť, či nový riaditeľ NASES dostane bezpečnostnú previerku, ktorú vraj ministerka Remišová požaduje," podotkol Raši.


Prekvapilo ho aj vyjadrenie Karela o tom, že jeho firma mala "možno jednu malú zákazku" od štátu, ale v referenciách má logá finančnej správy, Sociálnej poisťovne aj Slovenskej akadémie vied.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok