Babišovi kauzy nepoškodili. Získal by toľko ako súperi dohromady

Babišovi kauzy nepoškodili. Získal by toľko ako súperi dohromady
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Voľby v Česku by v súčasnosti vyhralo hnutie ANO so ziskom 30,5 percenta hlasov, nasledovali by Piráti a ODS, ktorí by dostali rovnako po 12,5 percenta hlasov. Do Poslaneckej snemovne, dolnej komory českého parlamentu, by sa nedostalo hnutie Trikolóra ani Zelení.

Ukázal to volebný prieskum spoločnosti Median uskutočnený v novembri, údaje z neho citoval spravodajský portál Novinky.cz. Od posledného prieskumu Medianu zostala priazeň voličov vládneho hnutia ANO aj opozičnej Pirátskej strany bez zmien, a to napriek mohutným demonštráciám proti premiérovi Andrejovi Babišovi a napriek personálnym sporom vo vnútri Pirátskej strany.

Zdroj: Median

V novembri sa vyrovnali preferencie Občianskej demokratickej strany a Pirátov, oba politické subjekty by dosiahli vo voľbách spomínaných 12,5 percenta. Rovnaký výsledok 7,5 percenta by mali tiež Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru, vládni sociálni demokrati (ČSSD) a komunisti (KSČM). Práve SPD je stranou s najvýraznejším oslabením voličskej priazne od volieb v roku 2017, keď získala 10,6 percenta hlasov, píšu Novinky.cz.

Do Poslaneckej snemovne by sa podľa prieskumu nedostalo konzervatívne pravicové hnutie Trikolóra, ktoré tento rok v júni založil Václav Klaus mladší po svojom vylúčení z ODS, a ani Zelení, ktorí bývajú v posledných rokoch najúspešnejší v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá