Organizátori pochodu neheterosexuálov majú výzvu pre politikov

Organizátori pochodu neheterosexuálov majú výzvu pre politikov
Zdroj foto: SITA/Diana Černáková
Dúhový PRIDE Bratislava 2019 vyzve už tento týždeň slovenských politikov, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach.

Zneužívanie v predvolebných kampaniach

"Žiadame od politickej reprezentácie, aby sa v predvolebných kampaniach zdržala akýchkoľvek nenávistných prejavov, nevytvárala z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovala verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku," uviedlo vo výzve Robte politiku pre ľudí a nie pre boj! občianske združenie Dúhový PRIDE Bratislava, ktoré podujatie organizuje. Takisto odkazuje, aby pre páry rovnakého pohlavia zákonom ustanovili podmienky na štátom uznané uzavretie ich rodinného spolužitia a formu obradu pred orgánom štátu, ktorým ho štát akceptuje.

Deviaty ročník festivalu sa uskutoční v sobotu 20. júla od 15:00 na Hviezdoslavovom námestí. PRIDE je podujatie nadväzujúce na podobné sprievody vo svete, ktoré upozorňujú, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Informoval o tom Martin Macko zo združenia Dúhový PRIDE.

Volanie po právnom rámci

Pred nadchádzajúcimi voľbami združenie prízvukuje, že namiesto hľadania a presadzovania riešení problémov, ktoré trápia všetkých ľudí na Slovensku, politická reprezentácia zneužíva tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja a rozdeľovania spoločnosti. "LGBT ľudia sú vyčleňovaní ako niekto, kto nezdieľa rovnaké hodnoty a morálku ako väčšina, a kto ohrozuje rodinu ako inštitúciu či dokonca vlastné deti. Už celá generácia LGBT ľudí vyrastá s tým, že o ich súkromnom a rodinnom živote sa vedie politická diskusia," zdôrazňuje združenie.

"Politici sa celé desaťročia hádajú o tom, či majú právo vybrať si svojho partnera, založiť rodinu a vychovávať deti. Nikomu z väčšiny by sa nepáčilo, keby uznanie jeho rodinného stavu záviselo od vôle politikov, štátu či cirkví. Vytvorenie všeobecného právneho rámca, ktorý umožní uplatniť základné práva aj ľuďom tvoriacim rozmanité typy rodín, by nemalo závisieť od osobného názoru, presvedčenia, liberálneho či konzervatívneho zmýšľania politika, ktorý má oprávnenie navrhovať a prijímať zákony," konštatuje združenie. Celé znenie výzvy s podporujúcimi organizáciami zverejnili na svojom webe.

Vystúpia Patakyová aj Vallo

Špeciálne podujatia sa budú konať počas celého týždňa pred bratislavským pochodom: "Naše partnerské organizácie si pripravili pestrú zmes podujatí: diskusie, živé knižnice, divadlo, workshopy, filmy, tanec a prednesy. Vyvrcholením programu bude v sobotu festival na Hviezdoslavovom námestí a sprievod Bratislavou. So svojimi prejavmi vystúpia hostia festivalu, medzi ktorými nebude chýbať verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová ani primátor Bratislavy Matúš Vallo."

"Kultúrny program ponúkne vystúpenie niekoľkých kapiel až do 20:00. Na námestí budú mať stánky mimovládne organizácie Iniciatíva Inakosť, Amnesty International Slovakia, PRIDE Košice, Odyseus, Bratislava bez náckov. V časti námestia budú aj detské dielničky s animátorkou, maľovaním na tvár a henou. Aj tento rok spolupracujeme s Domom svetla Slovensko, ktorý na námestí ponúkne testovanie a poradenstvo o HIV a hepatitíde. Reagujú tak na nedostatočnú prevenciu týchto ochorení v školách a fakt, že takéto festivaly väčšinou navštevujú mladí ľudia," avizuje združenie.

S podporou ministerstva spravodlivosti

Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2019 sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie, ďalej vďaka dotácii Bratislavského samosprávneho kraja, Grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy Ars Bratislavensis, Veľvyslanectva Kanady a sponzorstvu spoločností či nadácií. Podujatie podporila aj verejnosť prostredníctvom výzvy, ktorú združenie spustilo po rozhodnutí ministerky kultúry nepodporiť tento projekt.

V rovnaký deň sa v hlavnom meste bude konať aj pochod Hrdí na rodinu, ktorý organizuje občianska iniciatíva Aliancia za rodinu. Ôsmym pochodom chce verejne vyjadriť, že rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti, inde sa to lepšie nedá. "Pokojne a s prajnosťou v srdci voči všetkým ľuďom chceme v deň gay pridu svedčiť o históriou overenom dobre, ktoré sa nachádza v manželskom vzťahu medzi mužom a ženou," napísala Aliancia na stránke. Pochod Hrdí na rodinu odštartuje o 14:30 na Rudnayovom námestí pri Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá