Kontroverzný zákon vyhnal ľudí do ulíc, nechcú byť druhotriedni občania

Zákon, ktorý definuje Izrael ako štát židovského ľudu, vzbudzuje v tamojšej spoločnosti rozruch. Po Araboch, ktorí legislatívu ostro kritizujú, vyšla do ulíc aj miestna komunita Drúzov. Etniku, ktoré je známe svojou lojalitou k židovskému štátu, sa nepáči, že jeho príslušníci sú považovaní za druhotriednych občanov.

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v sobotu v izraelskom meste Tel Aviv, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas s nedávno prijatým zákonom, ktorý definuje Izrael ako národný štát židovského ľudu. Informovala o tom agentúra DPA. Národnostné menšiny žijúce v Izraeli, ako aj mnohí izraelskí Židia majú výhrady k zákonu prijatému v júli izraelským parlamentom (Knesetom), pretože v "štáte Izrael" prisudzuje "právo na sebaurčenie výlučne židovskému národu".

Sobotňajšie protestné zhromaždenie zorganizovala nábožensko-etnická komunita drúzov pod heslom: "Rovnaké práva pre všetkých občanov." Na znak solidarity s drúzmi vyšli do ulíc Tel Avivu aj tisíce Židov. Drúzovia, ako aj ďalšie menšiny v Izraeli majú obavy, že novoprijatý zákon zhorší ich postavenie v izraelskej spoločnosti a urobí z nich občanov druhej kategórie.

Príslušníci drúzskej komunity sú pritom známi svojou lojalitou k štátu, v izraelskej armáde slúžia na vlastnú žiadosť a mnohí z nich sa vypracovali na vysoké pozície nielen v ozbrojených silách, ale i v politike. V Izraeli žije približne 130.000 drúzov, pričom ich populácia sa sústreďuje najmä na severe krajiny. Kontroverzný zákon o národnom štáte schválili poslanci Knesetu 19. júla počtom hlasov 62 k 55. Zákon nekritizujú len príslušníci národnostných menšín, ale aj mnohí izraelskí Židia vrátane prezidenta Reuvena Rivlina.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá