Kiska rozhodol o novej vláde. V navrhovanom zložení ju nevymenuje

TA3 SITA TASR
20.3.2018 11:51

Prezident Andrej Kiska si preštudoval zoznam s navrhovanými členmi novej vlády, ktorý mu priniesol nádejný nový premiér Peter Pellegrini a oznámil svoj postoj.

Kľúčový je minister vnútra

Prezident Kiska nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Peter Pellegrini. Hlava štátu to vyhlásila po stretnutí s dezignovaným premiérom. Pellegrinimu zároveň Kiska tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatku navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu. "Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré očakávame. Musí vytvoriť vládu, ktorej obsadenie, najmä minister vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nestranné a nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ale aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal," povedal prezident.

Podľa jeho slov roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi, vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. "Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem," povedal Kiska. Dodal, že posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia, kto bol s kým na motorkách či oslave narodenín. "Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery. Preto som požiadal o nový návrh," dodal Kiska s tým, že na obsadenie nového kabinetu musíme mať prísne nároky.

Zloženie vlády, ktoré navrhol Pellegrini:

Predseda vlády: Peter Pellegrini 
Minister vnútra: Jozef Ráž ml.
Minister zahraničia: Miroslav Lajčák
Minister zdravotníctva: Tomáš Drucker
Ministerka kultúry: Ľubica Laššáková
Minister hospodárstva: Peter Žiga
Minister financií: Peter Kažimír
Ministerka pôdohospodárstva: Gabriela Matečná
Minister školstva: Martina Lubyová
Minister obrany: Peter Gajdoš
Minister spravodlivosti: Gábor Gál
Minister dopravy: Árpád Érsek
Minister živ. prostredia: László Sólymos

Majú šancu upokojiť situáciu

Dezignovaný premiér v pondelok predstavil Kiskovi navrhnutých členov novej vlády. Podľa Pellegriniho sa hlava štátu zaujímala najmä o charakteristiky kandidátov a spôsob, akým boli navrhnutí. Medzi nové mená patrí Jozef Ráž, syn speváka skupiny Elán, ktorý má byť ministrom vnútra. Podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu má zastávať primátor Košíc Richard Raši, novou ministerkou kultúry má byť krajská šéfka Smeru v Banskej Bystrici Ľubica Laššáková a novým ministrom spravodlivosti Gábor Gál, ktorý dosiaľ šéfoval v parlamente poslaneckému klubu Mosta-Híd. Ostatným rezortom majú šéfovať doterajší ministri.

Pellegrini uviedol, že Ráž pochádza z krízového tímu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera a mal by byť ministrom-odborníkom a nepolitikom. Laššákovú pozná dlhé roky, rovnako mu je známa aj jej pracovná kariéra. "Pri prebraní poverenia som si dal niekoľko záväzkov, a to aby sa na kľúčové posty, ktoré mali potenciál polarizovať spoločnosť, nominovali ľudia, ktorí budú mať šancu situáciu upokojiť," skonštatoval Pellegrini. S prezidentom sa o možnom novom šéfovi polície nerozprávali.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok