Na Slovensku máme druhú vlnu. Schválili nový pandemický plán

Na Slovensku máme druhú vlnu. Schválili nový pandemický plán

11.8.2020 19:02 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Branislav Bibel

Slovensko má schválený nový pandemický plán. V utorok ho odobrila Pandemická komisia vlády SR, ktorá zasadala na ministerstve zdravotníctva. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Na Slovensku máme druhú vlnu. Schválili nový pandemický plán

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Slovensko má schválený nový pandemický plán. V utorok ho odobrila Pandemická komisia vlády SR, ktorá zasadala na ministerstve zdravotníctva. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vložiť video

Situácia je pod kontrolou

Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po stretnutí pandemickej komisie vlády to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách.

Nárast druhej vlny pandémie nového druhu koronavírusu je na Slovensku ešte relatívne dobrý. "Situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva," konštatoval Krajčí s tým, že v okolitých krajinách je situácia je komplikovanejšia. Komisia by mala zadefinovať aj menej bezpečné regióny iných krajín. Počty chorých rastú napríklad v Česku či Poľsku. O bezpečnosti cestovania do iných krajín by mal rozhodnúť premiér Igor Matovič.

Viac
k Téme

Komisia na stretnutí schválila nový pandemický plán pre Slovensko. Stalo sa tak až na druhý pokus. Odborníci o ňom diskutovali po prvý raz ešte koncom júla, ale neodobrili ho pre viaceré pripomienky. Krajčí priblížil, že plán napovie, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii nového koronavírusu, ale aj pri iných respiračných ochoreniach. Nový pandemický plán nebude používať informácie o kĺzavom mediáne.

"Dobrou správou je, že Slovensko má oddnes nový pandemický plán. Podľa pandemického plánu máme zabezpečenú pripravenosť Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcna. Ten pandemický plán bol prepracovaný v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, stavanie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabepečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia," povedal Krajčí.

Vyhlásenie o bezinfekčnosti

Pandemická komisia vzhľadom na situáciu s novým druhom koronavírusu neodporúča cestovanie do zahraničia. Krajčí tiež avizoval, že rodičia by pred nástupom detí do školy mohli podávať čestné vyhlásenie o tom, že dieťa nebolo posledných 14 dní v zahraničí ani na tábore s medzinárodnou účasťou. Odporúčanie na zavedenie tzv. vyhlásenia o bezinfekčnosti chce predniesť na stredajšom rokovaní vlády. Opatrenie by sa malo týkať aj predškolských zariadení.

Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že veľa epidémií na Slovensku vzniklo z dôvodu importovaného prenosu, najmä z Ukrajiny, Srbska a Česka. V ďalších prípadoch ide o kontakty s nakazenými. Veľkým firmám odporúča "oprášiť krízové plány" a nastaviť pravidlá pre zamestnancov. "Môže sa stať, že budú riešiť epidémie aj v týchto veľkých firmách a budú musieť pre tieto prípady uzatvoriť aj časti prevádzky," dodal.

"Neplánujeme urobiť povinnú vakcináciu, avšak plánujeme urobiť veľmi kvalitnú osvetovú kampaň, kde vysvetlíme výhody očkovania," povedal k téme očkovania na tlačovej besede Krajčí.

Viac
k Téme

TOP videá