Napriek problémom to vyšlo. Kiska podpísal dohodu o neútočení

Napriek problémom to vyšlo. Kiska podpísal dohodu o neútočení

11.11.2019 10:11 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA

Napriek minulotýždňovým problémom to vyšlo. Lídri koalície PS/Spolu Miroslav Beblavý a Michal Truban aj predseda KDH Alojz Hlina podpísali so šéfom Za ľudí Andrejom Kiskom dohodu o neútočení. Strany chcú tiež hľadať prieniky v programových prioritách budúcej vlády.

Napriek problémom to vyšlo. Kiska podpísal dohodu o neútočení

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Napriek minulotýždňovým problémom to vyšlo. Lídri koalície PS/Spolu Miroslav Beblavý a Michal Truban aj predseda KDH Alojz Hlina podpísali so šéfom Za ľudí Andrejom Kiskom dohodu o neútočení. Strany chcú tiež hľadať prieniky v programových prioritách budúcej vlády.

Vložiť video

Veľká koalícia?

Kiska skonštatoval, že otázka o vytvorení veľkej koalície "bloku zmeny" je na stole vzhľadom na to, aby neprepadli hlasy strán, ktoré sa podľa prieskumov pohybujú na hranici zvoliteľnosti. Dodal, že tieto strany chcú ísť podľa ich vyjadrení do volieb samé. "My sme povedali, že v prípade nutnosti, ak situácia bude mimoriadne dramatická, mali by sme byť schopní sa dohodnúť aj do 24 hodín," skonštatoval šéf Za ľudí. Pripomenul, že s napätím očakávajú, ako dopadne rokovanie medzi stranou Štefana Harabina Vlasť a ĽSNS.

Vylúčili spoluprácu so Smerom, SNS a extrémom

Strana Za ľudí sa pridala k dohode o neútočení, ktorú v lete podpísali hnutie KDH a koalícia Progresívne Slovensko/Spolu. Ako uviedol predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, do dohody sa doplnila klauzula o tom, že sa vylučuje akákoľvek povolebná spolupráca so Smerom-SD, SNS a extrémistami. Kiska je presvedčený o tom, že na Slovensku sme v krízových obdobiach vždy vedeli zabrať a verí, že to tak bude aj tentoraz. Verí, že sa po voľbách podarí vytvoriť stabilnú, silnú a spoľahlivú vládu.

Líder koalície PS-Spolu Michal Truban skonštatoval, že v spoločnosti cítiť skepsu a možno aj beznádej z toho, že opozícia nevie komunikovať a vyzerá, že sa háda. Touto dohodou chcú preto tieto strany ukázať, že vedia spolu komunikovať. Truban verí, že táto spolupráca bude fungovať. Minulotýždňové nedorozumenie spojené s podpisom dohody nevidí tragicky.
Truban tiež dodal, že s predsedom strany SaS Richardom Sulíkom sa chcú stretnúť mimo kamier. "Porozprávame sa, ako vidíme naše ďalšie kroky," uviedol. SaS už avizovala, že má záujem sa k dohode pridať. Lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča podľa Trubana neoslovili k podpisu dohody vzhľadom na Matovičove odmietavé vyjadrenia k spolupráci.

Viac
k Téme

Dohoda o neútočení obsahuje dva konkrétne záväzky. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády.

Stojíme na križovatke

Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska je podľa svojich slov presvedčený, že na Slovensku dôjde k zmene, že sa krajina vráti späť občanom. "Voliči ale musia vidieť signály. Signály, že sú tu pripravené strany zostaviť silnú a spoľahlivú vládu," skonštatoval s tým, že strany spojené v dohode dokážu takúto vládu zostaviť.

Predseda KDH Alojz Hlina podpis dohody hodnotí ako dobrú vec. Bol to podľa neho zárodok jadra zmeny. Z podpisu dohody sa teší, i keď KDH podľa neho zaplatilo za túto dohodu "už strašne veľa""Ak sa dá, majme pochopenie, lebo ak sa niečo varí, nebýva to krásne," pokračoval Hlina. Hlina na margo predvolebnej koalície uviedol, že pre Slovensko má význam, aby existovala jedna štandardná kresťanskodemokratická strana, ktorú má KDH predstavovať. Truban s Hlinom na otázky o ideologických rozporoch uviedli, že sa svojej agendy nevzdávajú. Truban skonštatoval, že presadzovanie agendy má byť dôstojné, slušné, založené na hľadaní riešení.

Stojíme na križovatke medzi tým, že sa podarí zmena k lepšiemu a medzi tým, že Slovensko upadne ešte hlbšie, pokračoval Miroslav Beblavý. Pripomenul situácie z minulosti, keď sa v krajinách, kde hrozil nástup fašizmu, demokratickí politici nevedeli dohodnúť. Chce sa toho vyvarovať.

Kiska už skôr avizoval, že okrem pripojenia sa k paktu o neútočení navrhuje doplniť odmietnutie spolupráce so Smerom-SD, SNS, kotlebovcami a Štefanom Harabinom. Dohoda o neútočení obsahuje dva konkrétne záväzky. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády.

TOP videá