Na súd s Kočnerom sa vrátila piata zmenka. Vraj ju ponúkli politikom

Na súd s Kočnerom sa vrátila piata zmenka. Vraj ju ponúkli politikom

6.11.2019 10:41 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/Martin Baumann

V bratislavskom Justičnom paláci pokračuje pojednávanie v kauze miliónových televíznych zmeniek. Na pojednávaní sa opätovne objavila piata zmenka, a to počas svedeckej výpovede podnikateľa Ivana Cvika. Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu bude pokračovať 18. novembra.

Na súd s Kočnerom sa vrátila piata zmenka. Vraj ju ponúkli politikom

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

V bratislavskom Justičnom paláci pokračuje pojednávanie v kauze miliónových televíznych zmeniek. Na pojednávaní sa opätovne objavila piata zmenka, a to počas svedeckej výpovede podnikateľa Ivana Cvika. Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu bude pokračovať 18. novembra.

Vložiť video

SaS rezolútne odmieta, že by mal niekto v strane akýkoľvek poznatok o zmenkách. „Je pravdou, že zbežne poznám prokurátorku Janetu Plhákovú, avšak nikdy mi nič o žiadnej zmenke nespomínala, ako tvrdí svedok Ivan Cvik. Strana SaS, bez jedinej korupčnej kauzy, predstavuje riziko pre všetkých kriminálnikov, pretože bude dôsledne trvať na vyšetrení všetkých zločinov, o ktorých písal Ján Kuciak a ktoré po vražde jeho a jeho snúbenice vyplávali na povrch,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík. Akýkoľvek motív má pán Cvik šíriť takéto lži, považuje ich strana SaS len za úbohé divadlo.

 

Zmenka na 26 miliónov eur

Obžalovaní Pavol Rusko aj Marian Kočner vystavili podľa vlastných tvrdení štyri zmenky. Piatu mal ponúkať Cvik politikom, Markíze, ale aj prokurátorke Janette Plhákovej, ktorá ju mala mať pre predsedu SaS Richarda Sulíka. Údajná piata zmenka, ktorú v stredu prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, je vystavená na sumu 26 miliónov eur. Dátum vystavenia je 11. jún 2000 s tým, že ju vystavuje Rusko pre Kočnera.

Štefan Agh, ktorý je z falšovania zmeniek tiež obvinený a odčlenený na samostatné konanie, na tejto zmenke nie je uvedený. Piatu zmenku mal Cvikovi dať obžalovaný Marian Kočner v lete 2017, aby s ňou kontaktoval potenciálnych kupcov. "Na predaj boli všetky zmenky. Neviem, koľko ich bolo. Na verifikáciu môjho tvrdenia som dostal od Mariana K. jednu zmenku, ktorá bola na 26 miliónov eur," uviedol Cvik. Obchod sa nikdy neuskutočnil.

Viac
k Téme

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. 

Kočner je obžalovaný aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Bol odsúdený, živí sa informáciami

Cvik na otázky predsedu senátu ŠTS Emila Klemaniča aj prokurátora Šantu odmietol, že by bol pod povinnosťou mlčanlivosti. Podľa vlastných slov sa živí analýzou informácií, v minulosti bol odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť. "Vy ste niekedy kontaktovali SIS so žiadosťou o spoluprácu?" spýtal sa Cvika obhajca obžalovaných Michal Mandzák. "Je to možné," reagoval.

Cvik ponúkal na verifikáciu túto zmenku viacerým politikom, podľa jeho slov na Kočnerov pokyn. Medzi nimi boli aj poslanec NR SR Milan Krajniak zo Sme rodina, Sulík aj europoslankyňa Lucia Nicholsonová zo SaS. Zmenku na verifikáciu mal ponúknuť aj jej exmanželovi a bývalému novinárovi Tomovi Nicholsonovi.

O zmenkách nevedela novinárka ani podnikateľ

V utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu vypovedala aj mladá novinárka Nina Sobotovičová. Rozhovor s oboma aktérmi kauzy z roku 1998 robila Sobotovičová vo februári 2017 ešte ako študentka žurnalistiky pre svoju bakalársku prácu. Témou boli práve udalosti okolo takzvanej kauzy Gamatex. Kočner ani Rusko podľa nej v rozhovoroch o kauze Markíza z roku 2017 nespomenuli existenciu zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. O televíznych zmenkách nevedel ani niekdajší spolumajiteľ Markízy a jeden z najbohatších Slovákov, podnikateľ Milan Fiľo.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Kočner je obžalovaný aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu bude pokračovať 18. novembra. Predvolaní sú znalcovia Milan Nouzovský a Erika Straková.

Viac
k Téme