Báli sa, aby Rusko nesvedčil proti nim? V Threeme je s Kočnerom i Haščák

Báli sa, aby Rusko nesvedčil proti nim? V Threeme je s Kočnerom i Haščák

20.8.2019 18:20 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: TASR

V kauzách Gorila a zmenky mali Marian Kočner a šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák údajne spoločný záujem, aby Pavol Rusko nesvedčil proti nim. Podľa správ z Threemy mu zrejme chceli pomôcť vo veci objednávky vraždy Silvie Volzovej.

Báli sa, aby Rusko nesvedčil proti nim? V Threeme je s Kočnerom i Haščák
  • Zdieľať

V kauzách Gorila a zmenky mali Marian Kočner a šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák údajne spoločný záujem, aby Pavol Rusko nesvedčil proti nim. Podľa správ z Threemy mu zrejme chceli pomôcť vo veci objednávky vraždy Silvie Volzovej.

Vložiť video

Šéf Penty na otázky, či letel s Kočnerom v tom čase v lietadle, či sa v ňom rozprávali o Ruskovi a či sa finančne podieľal na jeho obhajobe, priamo neodpovedal a odkázal na svoj nedávny rozhovor pre portál Aktuality. Poprel, že by Kočnerovi sľúbil, že kúpi problematické zmenky.

Rusko ako potenciálny svedok

Informuje o tom Denník N. Pavol Rusko je momentálne obžalovaný v kauze falšovania zmeniek voči televízii Markíza a v prípade objednávky vraždy Silvie Volzovej. Pre Mariana Kočnera a šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka bol Pavol Rusko dôležitý hlavne preto, že by mohol byť potenciálnym svedkom v kauzách, ktoré sa týkali ich dvoch. V prípade Mariana Kočnera ide o sfalšované zmenky a v prípade Haščáka o korupčnú kauzu Gorila, ktorá sa vyšetruje už osem rokov a súvisí s podozreniami, že korumpoval politikov a verejných činiteľov.

Komunikácia Mariana Kočnera s Haščákom, ale aj Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou ukazuje, že obaja spolu riešili, aby proti nim Pavol Rusko nesvedčil a zrejme v súvislosti s ním podnikali aj nejaké kroky a finančné opatrenia – zohnali a zaplatili mu právnika Mareka Paru. Pavla Ruska zatkla polícia v nákupnom centre Eurovea v pondelok 23. októbra 2017. Bol to v tom čase neočakávaný zásah. Písalo sa o ňom ako o podozrivom z viacerých ekonomických trestných činov, vražda sa však v súvislosti s ním nespomínala.

Problémy Pavla Ruska nevyhovovali ani Marianovi Kočnerovi. Len tri mesiace pred zatknutím vo veci objednávky vraždy Volzovej sa ukázalo, že podal na súdy žaloby práve voči Pavlovi Ruskovi a následne televízii Markíza v kauze zmenky. Žiadal vyplatiť 69 miliónov eur. Bývalý riaditeľ televízie podľa neho podpísal zmenky v roku 2000. Až do podania žaloby o takomto záväzku nikto okrem nich dvoch nevedel a nepočul a neexistoval o nich ani záznam v účtovníctve Markízy. V kauze od začiatku existuje podozrenie, že Marian Kočner využil situáciu, keď sa Pavol Rusko dostal do veľkej finančnej krízy a prišiel aj o bývanie. On ho zachránil a nahovoril ho na podvod. Ak by Pavol Rusko túto verziu priznal na súde, Marian Kočner by nemal žiadnu šancu.

Viac
k Téme

Čo hovoríš na Slinu?

Marian Kočner krátko po zatknutí Pavla Ruska napísal Alene Zsuzsovej: “Čo hovoríš na Slinu?” Tak prezýval Pavla Ruska nielen v komunikácii s Alenou Zsuzsovou, ale aj so Štefanom Andruskóm, ďalším obvineným v kauze Zmenky. Alene Zsuzsovej sa zdalo, že Pavol Rusko si Volzovej vraždu naozaj mohol objednať. Marian Kočner ju presviedčal, že nie, že on vie, ako to bolo: “Ona chcela dať zaj…ť jeho,” napísal Marian Kočner a pokračoval: “Má môjho (najlepšieho) právnika. Niečo mi tam smrdí.” Pavla Ruska v prípade objednávky vraždy zastupuje Marek Para. Tento advokát vo veci objednávky vraždy Jána Kuciaka zastupuje aj Mariana Kočnera.

Alena Zsuzsova odpovedala: “On už je príliš veľká investícia, aby si ho v tom nechal a druhá vec, nečudujem sa, že ti smrdí niečo, lebo ja by som mu nedokázala veriť.” Marian Kočner ju upokojoval, že to bude OK. ”Tak nejak. Aby ho tlačili k tomu, že to nepodpísal dobrovoľne. Preto je tam môj právnik. Aby ho nedotlačili k nejakej ko…e,” písal Marian Kočner. Rozoberali potom spolu, či Pavol Rusko pôjde do väzby alebo nie. “Ako to vyzerá, pustia ho?” pýtala sa Alena Zsuzsová v stredu 25. októbra 2017. “Riešime. Neviem. Dostane nového vyšetrovateľa… Takého, čo mu nebude klásť kok…é otázky,” odpovedal on.

Viac
k Téme

Kočner: S Haščákom som to preberal v lietadle

Vo štvrtok 26. októbra 2017 Pavla Ruska predvádzali kukláči na Okresný súd Bratislava II. Súd rozhodol, že Pavol Rusko pôjde do väzby. Marian Kočner krátko na to písal: “Klídek. Znáša to skvele. Sudca neuznal útekovú väzbu, len ovplyvňovanie svedkov. To je dobrá východzia pozícia pre odvolanie.” Na druhý deň v piatok 27. októbra 2017 letel Marian Kočner podľa správ v Threeme na dovolenku do Dubaja. V sobotu 28. októbra ráno napísal, že prípad Pavla Ruska už prebral aj so šéfom Penty Haščákom. “Pôjde domov. Čoskoro. A vieš, kto to všetko zaplatí? Právnika, čapice, sudcov, prokurátora? Aby bol Pali ticho. Ja nie. S Haščákom som to včera preberal v lietadle. Strašne som ho vystrašil. Ďakoval za moju predvídavosť, že som tam dal právnika… A kúpi zmenky… napísal Marian Kočner. Označenie “čapice” v správach patrilo policajtom.

Šéf Penty na otázky, či letel s Marianom Kočnerom v tom čase v lietadle, či sa v ňom rozprávali o Pavlovi Ruskovi a či sa finančne podieľal na jeho obhajobe, neodpovedal a odkázal na jeho nedávny rozhovor pre portál Aktuality. Poprel, že by Marianovi Kočnerovi sľúbil, že kúpi zmenky.

Viac
k Téme

Haščák: Zrejme sme sa bavili o Kyselicovi

Vyšetrovanie vraždy Kuciaka ukázalo, ako si v januári 2018 k tomuto prípadu ešte písali. „Inak pracujem na odj…ní čuráka,“ písal Haščákovi Marian Kočner a ten mu odpovedal: „Povieme si, keď budeme spolu.“ Haščák si najprv na správu nevedel spomenúť, ale potom v rozhovore pre Aktuality.sk povedal, že sa zrejme bavili o vyšetrovateľovi Kyselicovi. Priznal to po tom, čo dostával otázky, či v správach išlo o odstránenie Kuciaka. Haščák hovoril, že radšej bude žiť s imidžom korupčníka, ale s vraždou nemá nič spoločné.

Právny zástupca Volzovej Roman Kvasnica si spomína na tlaky vo vyšetrovaní. “Môžem potvrdiť, že v tom čase sme sa dozvedeli, že na vyšetrovateľa magistra Kyselicu je zo strany jeho nadriadených vyvíjaný určitý nátlak, aby tím Gorila nevyšetroval trestnú činnosť Pavla R. súvisiacu s objednávkou vraždy. Zároveň, pokiaľ si dobre pamätám, boli snahy, aby sa vyšetrovanie viedlo úplne opačným smerom, a to tak, že moja mandantka si objednala vraždu Pavla R. K tomuto neexistoval žiaden dôkaz, iba tvrdenie niektorého z obvinených,” hovorí Kvasnica. Kyselica podľa neho tlakom odolával a vyšetrovanie sa skončilo podaním obžaloby.

Viac
k Téme