V prípade Kuciak vyšetrujú aj trestnú činnosť predstaviteľov štátu

V prípade Kuciak vyšetrujú aj trestnú činnosť predstaviteľov štátu

19.8.2019 11:19 | zdroj: TA3 SITA TASR | zdroj foto: SITA/Diana Černáková

Úrad špeciálnej prokuratúry informoval o posunoch v ostro sledovanej kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Informácie poskytli dvaja dozoroví prokurátori. Hovorili o tom, že komunikácia Mariana Kočnera obsahuje desaťtisíce správ, o blížiacej sa obžalobe pre skupinku Aleny Zsuzsovej aj o "závažnej protispoločenskej a protiprávnej činnosti" predstaviteľov štátnych orgánov.

V prípade Kuciak vyšetrujú aj trestnú činnosť predstaviteľov štátu

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Úrad špeciálnej prokuratúry informoval o posunoch v ostro sledovanej kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Informácie poskytli dvaja dozoroví prokurátori. Hovorili o tom, že komunikácia Mariana Kočnera obsahuje desaťtisíce správ, o blížiacej sa obžalobe pre skupinku Aleny Zsuzsovej aj o "závažnej protispoločenskej a protiprávnej činnosti" predstaviteľov štátnych orgánov.

Vložiť video

Kto je kto v prípade Kuciak:

Údajný objednávateľ vraždy: M. Kočner

Údajná objednávateľka, sprostredkovateľka a Kočnerova "volavka": Alena Zsuzsová

Údajný sprostredkovateľ, ktorý spolupracuje s políciou: Zoltán Andruskó

Bývalý vyšetrovateľ, o ktorom sa pôvodne písalo ako o strelcovi: Tomáš Szabó

Údajný pomocník a šofér a bývalý vojak. Mal sa priznať, že strieľal: Miroslav Marček

Ďalšiu vraždu zmarilo len zadržanie

"Vyšetrovanie je vykonávané bez akýchkoľvek prieťahov," začal jeden z prokurátorov, ktorých kamery nesnímali do tváre. Hovoril o objednávkach vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a právnika Daniela Lipšica. K Šufliarskeho vražde malo dojsť na jeseň 2018. Vražda sa podľa prokurátora neuskutočnila len z dôvodu, že skupinku okolo Aleny Zsuzsovej zadržali. Úrad špeciálnej prokuratúry však zatiaľ nemá presvedčivé dôkazy o tom, že si Kočner objednal vraždy prokurátorov a advokáta. Podľa prokurátorov ide o otvorenú otázku.

Skupina je podozrivá zo spáchania najmenej štyroch vrážd a objednávky troch ďalších vrážd, čo tento prípad robí "výnimočným v dejinách slovenskej kriminalistiky".

Obžaloba v najbližších týždňoch

Obvinení sú vo väzbe do novembra 2019, jej predĺženie však zrejme nebude potrebné. Obžalobu na Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka, Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa v prípade vraždy novinára by mohli vzniesť v priebehu najbližších týždňov do 27. novembra. Kuciaka a Kušnírovú mal zastreliť Miroslav Marček. Takto to vychádza podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na základe vyšetrovania.

Viac
k Téme

Napriek mimoriadnym opatreniam vraj dochádza neustále k spochybňovaniu vyšetrovania zo strany politikov a médií. Prokurátor odmietol, že ide o politikárčenie a považuje to za nemiestne. Spochybňovanie vyvoláva otázku, komu a načo má poslúžiť, keďže orgány činné v trestnom konaní podľa prokurátora vynakladajú pri vyšetrovaní mimoriadne úsilie.

Trestná činnosť predstaviteľov štátu

V rámci vyšetrovania vyšetruje ÚŠP aj trestnú činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov. Prokurátor ÚŠP to povedal na tlačovej konferencii v Pezinku s tým, že o nej získali vážne poznatky. Prokurátor ÚŠP odmietol špecifikovať konkrétnych predstaviteľov, avšak neskôr spresnil, že išlo o predstaviteľov štátnych a justičných orgánov. 

„Nikdy som nepodľahol žiadnym vplyvom a v tomto mienim pokračovať aj do budúcnosti,“ povedal na margo svojej nezávislosti jeden z dvoch dozorujúcich prokurátorov vraždy Kuciaka. Ďalej uviedol, že opakovane upozorňoval na to, že sa budú stupňovať snahy spochybňovať ich osoby ako členov vyšetrovacieho tímu. Ako dôvod uviedol fakt, že v rámci vyšetrovania sa dozvedeli poznatky a získali dôkazy o "závažnej protispoločenskej a protiprávnej činnosti ďalších osôb, vrátane predstaviteľov štátnych orgánov". Ďalej prokurátor ÚŠP spresnil, že práve tieto osoby z prostredia štátnych orgánov majú dôvodný záujem na tom, aby spochybnili členov vyšetrovacieho tímu, a aj dôkazy, aby zmarili objektívne vyšetrovanie ich činnosti.

Jeden z prokurátorov hovoril aj o "zavádzajúcich informáciách" ohľadom príprav na zadržanie Norberta Bödöra. Príkaz na zadržanie nitrianskeho podnikateľa na jeseň minulého roku zrušili. Dôvodom podľa prokurátorov bolo, že dostali informáciu, že Bödör má informácie o úkonoch a mal čas sa na ne pripraviť.

Viac
k Téme

Zbraň, ktorou zastrelili Kuciaka a jeho snúbenicu, zatiaľ orgány činné v trestnom konaní nenašli, zaistili len jej hlaveň. Vedia však, kto ju zabezpečil a kto ju upravil.

Zavraždili ich v rodinnom dome

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, archeologičku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači vo februári 2018 výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za ich vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Obvinených bolo dosiaľ päť osôb. Vláda ponúkla odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha. Udalosť napokon vyústila v bezprecedentné protesty, ktoré znamenali rekonštrukciu vlády, odstúpenie Roberta Fica ale aj výmenu vo vedení polície.

Kuciak bol investigatívnym novinárom, ktorý sa venoval aj údajnému prepojeniu podsvetia na najvyššie posty v krajine. Písal napríklad o talianskej mafii na východe Slovenska i podnikaní Mariana Kočnera. Kočnera z objednávky vraždy obvinili v marci. Dôvodom, prečo si mal vraždu objednať, bola podľa Úradu špeciálnej prokuratúry "jeho novinárska činnosť".

V poslednom období začali médiá zverejňovať časti šifrovanej komunikácie Kočnera a jeho "volavky" Aleny Zsuzsovej. V správach písal o svojich kontaktoch na vládnych politikov, aj o svojom údajnom veľkom vplyve. Posledná zverejnená komunikácia z aplikácie Threema sa napríklad týka toho, že chcel "vybaviť" na Najvyššom súde oslobodenie. Ľudová strana Naše Slovensko mala byť podľa podnikateľa zárukou pre záchranu vlády Roberta Fica.