Zverejnite rozpracovanú zmluvu s USA, vyzval Matovič Lajčáka

Zverejnite rozpracovanú zmluvu s USA, vyzval Matovič Lajčáka

29.3.2019 13:06 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: SITA/Diana Černáková

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by mal zverejniť rozpracovanú zmluvu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Povedal to na tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a dodal, že verejnosť by tak presne vedela, o čom Slovenská republika rokuje.

Zverejnite rozpracovanú zmluvu s USA, vyzval Matovič Lajčáka
  • Zdieľať

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by mal zverejniť rozpracovanú zmluvu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Povedal to na tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a dodal, že verejnosť by tak presne vedela, o čom Slovenská republika rokuje.

Matovič: USA je kľúčový partner

Matovič povedal, že jeho vzťah k USA je triezvy. "Považujem ich za nášho veľkého kľúčového partnera v bezpečnosti, ale aj za partnera, ktorému by sme sa nemali báť ukazovať chyby, ktoré po svete za desaťročia urobili," povedal s tým, že sme v NATO a máme byť súčasť Západu a EÚ.

Zmluvu o obrannej spolupráci s USA považuje za dôležitú. "NATO aj EÚ sú garant našej bezpečnosti, aj vďaka tomu si žijeme v mieri. Nesnažme sa ich búrať, ale snažme sa ich opraviť," povedal Matovič. "Prosím vládu a ministra Lajčáka, aby vzhľadom na to, že téma rozdeľuje nás všetkých, lebo niekto sa rozhodol z toho vytvoriť agendu SNS, straší, zavádza," povedal a uviedol, že podpredseda SNS Jaroslav Paška sa touto agendou snaží upútať pred voľbami do europarlamentu, kam kandiduje za poslanca.

Tieňový minister obrany hnutia OĽaNO Jaroslav Naď na tlačovej besede uviedol, že o rokovaniach o zmluve o obrannej spolupráci s USA zaznelo veľa klamstiev a poloprávd. Ako priblížil, o zmluve sa rokuje od roku 2016. Odvtedy ministerstvo obrany rokovalo s ozbrojenými silami USA o tom, čo majú Američania u nás robiť, financovať. "Následne Američania požiadali o to, aby mohli prísť plánovači a riešiť konkrétne projekty," uviedol. Podľa jeho slov Ministerstvo obrany SR vysoko oceňovalo spoluprácu pri identifikácii projektov a tvrdilo, že výrazne pomôžu infraštruktúre oboch slovenských vojenských letísk. "Američania ako podmienku chceli podpis dohody o obrannej spolupráci. Následne predložili návrh na uzatvorenie zmluvy. Vláda SR mala v rukách presné znenie navrhovanej zmluvy v roku 2017. Ten návrh dnes nezodpovedá realite," povedal Naď s tým, že o návrhu vedel vtedajší premiér Robert Fico aj koaliční lídri Béla Bugár a Andrej Danko.

Viac
k Téme

Paška hovorí o strate suverenity

Minister Lajčák v januári 2018 listom Gajdošovi oznámil, že rezort diplomacie je pripravený pomôcť v rokovaniach o tejto zmluve. Podľa Naďa Gajdoš Lajčákovi v liste napísal, že si uvedomuje prínos pripravovanej zmluvy pre ozbrojené sily najmä preto, že USA projekty zaplatí. Následne podľa Naďa nastal obrat v postoji po tom, ako americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo prišiel vo februári tohto roku na Slovensko. "Andrej Danko sa snaží dlhodobo dostať do Ameriky, aby vystúpil v kongrese. Pompeo sa odmietol stretnúť s Dankom aj Gajdošom. Odvtedy začala SNS útočiť na USA, všetko začali kritizovať. Vo februári bolo rokovanie s USA, kde prišlo ministerstvo obrany s úplne inými notami, ovplyvnení SNS," povedal Naď.

Zmluva o obrannej spolupráci s USA je podľa neho štandardná, má ju podpísanú 22 z 28 krajín NATO a z toho 18 krajín je z EÚ. "Je to rámcová dohoda, ktorá neobchádza ústavu SR a ani iné zákony. Vždy to tak bude," dodal Naď. "SNS buď nevie, čo na ministerstve obrany robí ich minister, alebo SNS špinavo straší ľudí a chce ich nastrašiť natoľko, aby ich preferencie stúpali. Tri roky rokujú s USA a zrazu prišli s absolútne otočenými postojmi," dodal.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa striktne ohradzuje voči vyhláseniam poslanca NR SR Jaroslava Pašku. Paška hovorí o strate suverenity a o príchode cudzích vojsk na naše územie v prípade podpisu tejto dohody. "Dohoda o obrannej spolupráci v súčasnom znení je príprava pre budúce pôsobenie vojsk USA na slovenskom území. Nechceme sa predsa vrátiť do roku 1968, keď boli pozvané na Slovensko vojská Varšavskej zmluvy,“ skonštatoval Paška. "Ministerstvo zahraničia vedie za plnej účasti Ministerstva obrany SR rokovania s USA o rámcovej dohode. Nerokuje o muničných skladoch, pristávacích dráhach, o skladoch paliva. Ministerstvo zahraničia považuje za nehoráznosť prirovnanie, že MZVaEZ SR rokuje, keďže rokuje na žiadosť MO SR, o Dohode o obrannej spolupráci s USA ako o pozývacom liste."

TOP videá