Článok bol aktualizovaný:
Počas celej tvorby zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch ministerstvo školstva rokuje s reprezentatívnymi organizáciami a zohľadňuje pripomienky a požiadavky z ich strany.
Nevedeli dôvod rušenia
Rezort tak reaguje na tlačovú besedu petičného výboru, ktorý zbiera podpisy za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických zamestnancoch. Výboru na príprave zákona chýbala väčšia participácia s učiteľmi. „Nezískali sme napríklad spätnú väzbu, prečo sa ruší kreditový príplatok. Podľa nového zákona sa má riaditeľ školy vzdelávať až 320 hodín v programoch, ktoré učia administratívne riadiť školu. Ministerstvo školstva odstránilo zo zákona, aby si škola zisťovala spätnú väzbu o svojej práci. Práve tá slúžila na to, aby si škola dala nové ciele," vysvetlila na tlačovej besede Viera Grohová z Fóra proaktívnych škôl.
Rezort školstva tvrdí, že oproti pôvodnému návrhu zákona sa rozšírili možnosti príplatkov za inovačné vzdelávanie, prechodné obdobie sa predĺžilo na sedem rokov, rovnako ako aj platnosť príplatkov za vzdelávanie v profesijnom rozvoji, odstránila sa povinnosť špecializačného vzdelávania pre triednictvo či vzrástol príplatok za jazykovú skúšku.
„Všetky tieto dodatočné zmeny vyrokované odborármi sú v prospech učiteľov a odborných zamestnancov a zabezpečujú, aby sa v budúcnosti neznižovali 12-percentné príplatky v novom vzdelávacom systéme," uviedlo ministerstvo s tým, že zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch prešiel riadnym legislatívnym procesom s predĺženými lehotami a prináša zvýšenie ochrany zamestnancov pred patologickým správaním, zníženie úväzkov vychovávateľov a výchovných poradcov pri zachovaní platov či posilnenie kariérového poradenstva pre žiakov.


Viac
k Téme
Dokedy budú mať príplatky? Učitelia nemajú v novele jasno
Učitelia stále nevedia, dokedy im budú ku mzde vyplácať kreditové príplatky. Odborári sa s ministerkou školstva totiž doteraz nedohodli na dĺžke prechodného obdobia, po ktorom kredity nahradí príplatok za profesijný rozvoj. Podľa komory učiteľov by pedagógom mali tieto príplatky zostať natrvalo.
Podľa Crmomana premrhali príležitosť
Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman tvrdí, že ministerstvo školstva ani vláda nevyužili šancu vytvoriť moderný zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý by zvýšil atraktivitu učiteľského povolania, vychádzal by z praxe a nebol by diskriminačný.
Kabinet schválil 9. januára návrh zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Zákon je momentálne v druhom čítaní v parlamente.


Viac
k Téme
Vláda schválila zákon o pedagógoch, má zmeniť kreditový systém
Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch ide do parlamentu. Vláda ho schválila aj napriek zásadným pripomienkam zo strany sociálnych partnerov. Novela má napríklad zmeniť kreditový systém, cez ktorý si učitelia v súčasnosti prilepšujú k tarifnému platu. Cieľom je, aby učitelia neprišli o peniaze a zároveň sa zvýšila kvalita vzdelávania.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3