Ministra kvôli paktu ponížili, prezident nerozumie konaniu vlády

Ministra kvôli paktu ponížili, prezident nerozumie konaniu vlády

16.12.2018 12:34 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/Martin Baumann

Na margo nedávnych udalostí súvisiacich s migračným paktom OSN sa v našej relácii V Politike vyjadril prezident Andrej Kiska. Konaniu vlády voči ministrovi zahraničných vecí nerozumie, podľa jeho slov nechcel veľa a ponížili ho. V diskusii taktiež zhodnotil uplynulý rok 2018, ktorý udalosťami prirovnal k roku 1998.

Ministra kvôli paktu ponížili, prezident nerozumie konaniu vlády

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Na margo nedávnych udalostí súvisiacich s migračným paktom OSN sa v našej relácii V Politike vyjadril prezident Andrej Kiska. Konaniu vlády voči ministrovi zahraničných vecí nerozumie, podľa jeho slov nechcel veľa a ponížili ho. V diskusii taktiež zhodnotil uplynulý rok 2018, ktorý udalosťami prirovnal k roku 1998.

Vložiť video

Sme modernou krajinou?

"Nerozumiem, prečo parlament a vláda tak ponížili ministra zahraničných vecí. Minister nechcel veľa. Chcel, aby niekto zastupoval Slovensko na samite OSN, aby predniesol všetky naše pripomienky, ktoré parlament ústavnou väčšinou schválil. To bola jeho jediná požiadavka," poznamenal Kiska.

Je zároveň presvedčený o tom, že minister oprávnene hovoril o tom, že ak chce Slovensko v čomkoľvek rozhodovať a chce byť modernou krajinou v centre Európy, je povinnosťou krajiny sa rokovaní zúčastňovať. "Ak sa o niečom rokuje a my s tým nesúhlasíme, máme prísť a povedať, nesúhlasíme, máme na to takýto názor. Ale nie niekde spoza plota alebo spoza pece pokrikovať a posielať listy, že toto je tak alebo onak," skonštatoval. Vylúčil, že účasť Slovenska v Marrákeši by automaticky znamenala podporu migračného dokumentu.

Na margo pôvodne podanej demisie zo strany ministra zahraničných vecí, ktorý ju následne listom oficiálne stiahol, prezident uviedol, že celú vec považuje za uzatvorenú a viac sa k nej nebude vyjadrovať. "Viedol som viacero rozhovorov s veľmi skúsenými ústavnými právnikmi a všetci sme sa zhodli na tom, že tento postup, ako som postupoval, je správny a pokladáme to za ukončené," dodal Kiska v súvislosti s otázkou, či sa pri prijatí stiahnutia demisie nemalo postupovať inak.

Viac
k Téme

Čakali sme rok osláv, realita bola iná

Prezident zároveň zhodnotil končiaci rok 2018, podľa neho sa dá udalosťami prirovnať k roku 1998. "Keď sa začínal tento rok, všetci sme skutočne očakávali, že to bude v prvom rade rok osláv. Žiaľ, realita bola iná. Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej absolútne zmenili tento rok. A tento rok sa asi historicky zapíše k roku 1998," skonštatoval Kiska.

Myslí si, že práve v roku 1998 a rovnako aj v roku 2018 museli krajina a občania zabojovať o základné princípy demokracie, o slušnosť, spravodlivosť. "V roku 1998 sa ukončila vláda Vladimíra Mečiara a tento rok 2018 sa bude takisto spájať s ukončením vlády Roberta Fica," podotkol prezident, podľa ktorého občania ukázali hranicu tolerancie k politikom, k ich správaniu a vedeniu krajiny. Niektoré zmeny, ktoré po udalostiach dvojnásobnej vraždy nastali, napríklad v polícii, hodnotí pozitívne. Je tiež presvedčený, že tak objednávateľ, ako aj vykonávateľ vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice bude potrestaný. Napriek tomu stále poukazuje na to, že mnohí ľudia polícii stále neveria a ani samotní politici nepomáhajú zvyšovaniu dôveryhodnosti.

Viac
k Téme

Predseda Smeru zareagoval

Odstúpenie Roberta Fica z postu premiéra bolo jeho osobným rozhodnutím na záchranu súčasnej vládnej koalície. Predseda vládneho Smeru-SD tak reaguje na vyjadrenia prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý rok 2018 prirovnal k roku 1998, keď padla vláda Vladimíra Mečiara.

"Chceme Andrejovi Kiskovi pripomenúť, že Robert Fico prijal osobné rozhodnutie, aby zachránil súčasnú vládnu koalíciu, pričom stále stojí na čele najsilnejšej politickej strany na Slovensku," tlmočí stanovisko predsedu koaličného Smeru-SD hovorca strany Ján Mažgút. Nad porovnávaním oboch rokov a ich udalostí počas adventného času vyjadruje strana na čele s Ficom ľútosť.

Na margo vývoja Slovenska po roku 1993 prezident zopakoval, že krajinu považuje za modernú a sebavedomú, ktorá je "ukotvená" v Európskej únii, eurozóne, je členom NATO. Podotkol, že má dobré ekonomické výsledky, historicky prvýkrát vyrovnaný rozpočet a najnižšiu nezamestnanosť. "Sú to udalosti a javy, na ktoré môžeme byť právom hrdí, a ja ako prezident som nesmierne hrdý," zdôraznil Kiska. V súvislosti s blížiacim sa rokom 2019 by bol rád, keby sa "nádherná vianočná atmosféra pokoja, lásky a odpúšťania" udržala aj počas budúceho roka. Pripomenul, že Slovensko budúci rok čakajú dvoje volieb, a to prezidentské voľby a voľby do europarlamentu. "Želal by som si, aby politici pochopili, aké Slovensko si občania želajú. Slušné a spravodlivé," dodal Kiska.

Viac
k Téme

Kandidovať nebude

Na otázku o svojej politickej budúcnosti zatiaľ odmietol odpovedať. Najbližších šesť mesiacov sa chce venovať naplno svojej prezidentskej funkcii, opätovnú kandidatúru na post hlavy štátu však dôrazne odmietol. "Ako prezident mám pred sebou ešte šesť mesiacov práce a mojou úlohou je sústrediť sa na to, aby som vykonával to, čo som pred vstupom do prezidentského úradu sľúbil," skonštatoval Kiska, ktorý prisľúbil, že najbližšieho pol roka, teda až do prezidentských volieb, bude svoju prácu vykonávať poctivo.

Za ten čas ho čaká veľa závažných rozhodnutí vrátane voľby ústavných sudcov, prijatie zahraničných návštev i jeho zahraničné pracovné cesty či prijímanie nových zákonov. "Tých vecí je veľmi veľa, ktoré ako prezident musím riešiť, a to je mojou úlohou. Občania odo mňa právom očakávajú, že budem robiť dobre funkciu prezidenta ako takú, a to robiť budem," poznamenal. Opätovne však zdôraznil, že jeho vyjadrenia z mája, podľa ktorých chce byť súčasťou novej politickej etapy a éry na Slovensku a rád by pomáhal zostavovať novú slušnú vládu, naďalej platia.