Fico poslal Kiskovi výzvu. Podozrení je veľa, zdôraznil v TA3

Fico poslal Kiskovi výzvu. Podozrení je veľa, zdôraznil v TA3

14.1.2018 12:27 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Diana Černáková

Andrej Kiska minul vo svojej prezidentskej kampani viac, ako je povolené zákonom. Pripomenul to premiér Robert Fico (Smer-SD). Kisku preto vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty o jeho prezidentskej kampani v roku 2014. "Pretože podozrení je veľa," povedal Fico v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Na premiérove vyjadrenia zareagovala Kancelária prezidenta vo vyhlásení.

Fico poslal Kiskovi výzvu. Podozrení je veľa, zdôraznil v TA3

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Andrej Kiska minul vo svojej prezidentskej kampani viac, ako je povolené zákonom. Pripomenul to premiér Robert Fico (Smer-SD). Kisku preto vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty o jeho prezidentskej kampani v roku 2014. "Pretože podozrení je veľa," povedal Fico v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Na premiérove vyjadrenia zareagovala Kancelária prezidenta vo vyhlásení.

Vložiť video

Diskusia o daniach ústavných činiteľov

Ak to Kiska neurobí, "do veci vnáša tieň", a podľa Fica sa tým otvorí diskusia o daňových záležitostiach najvyšších ústavných činiteľov. Fico nevylučuje, že sa to môže riešiť aj formou zákona, lebo verejnosť má právo vedieť o daňových veciach najvyšších ústavných činiteľov. Je za to, aby aj spätne museli preukázať, ako financovali kampaň.

Premiér tvrdí, že práve najvyšší ústavní činitelia by mali počítať s tým, aby sa na nich nevzťahovalo daňové tajomstvo. "A týkať sa to nebude len prezidenta, ale aj premiéra, aj predsedu parlamentu," povedal Fico. Treba podľa neho nájsť legálny spôsob, ako zistiť, či najvyšší ústavní činitelia podvádzali na daniach, alebo či a koľkokrát vyjadrili účinnú ľútosť," povedal Fico k možnej legislatívnej úprave v tejto oblasti.

Viac
k Téme

Kancelária prezidenta má výhrady

"Týmto krokom sledujem len to, aby boli nasledujúce prezidentské voľby čisté," povedal Fico s dôvetkom, že opäť opakuje, že nebude kandidovať na prezidenta. Myslí si totiž, že "kým ostatní mali v marci 2014 bicykle, Kiska si pomohol aj motorčekom".

Na premiérove vyjadrenia zareagovala Kancelária prezidenta SR: „Pán premiér by sa už naozaj mal po štyroch rokoch vnútorne vyrovnať s prehrou v prezidentských voľbách. Andrej Kiska zverejňoval výdavky priebežne a dobrovoľne už počas kampane, na rozdieľ od Roberta Fica, a napriek tomu minister vnútra Robert Kaliňák opakovane poslal na neho vyšetrovateľa z NAKA, ktorý bol členom a sponzorom strany Smer. Kontrola polície nezávislým orgánom, čo je v programovom vyhlásení vlády, pritom stále neexistuje. Je nevyhnutné, aby prišlo na Slovensku k zmene a takéto mafiánske praktiky definitívne skončili."

"Naozaj by bolo vhodné, aby sa premiér konečne skoncentroval na svoj výkon, pretože zlyhávanie sociálneho štátu, školstva, či neschopnosť v boji proti korupcii strane Smer a premiérovi vytúžené percentá neprinesú. Sme takmer v polovici volebného obdobia a nevidno žiadne výsledky pri riešení najväčších problémov krajiny,“ vyjadril sa Roman Krpelan, poradca prezidenta pre komunikáciu.

Viac
k Téme

Chyby boli, ale Slovensko napreduje

Fico skonštatoval, že Slovensko za 25 rokov od svojho vzniku napreduje. Priznáva, že za tie roky došlo aj k chybám a že k nim došlo aj za jeho vládnutia. Tvrdí však, že sa za obdobie, čo je pri moci, urobil aj "kus dobrej roboty" proti korupčnému správaniu, čo koncom minulého roka ocenili aj mnohé veľvyslanectvá. "A v tomto budem ako rys ostrovid, keď bude potrebné, budem vyvodzovať politickú zodpovednosť," povedal Fico.

Kauzu Bašternák bližšie nekomentoval. "Nemám dôvod odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, je to mediálne lovná zver, keby boli dôvody na jeho odvolanie, tak to dávno urobím," uviedol premiér. Fico je hrdý, že Slovensko je na tom po 25 rokoch od rozdelenia Československa ekonomicky dobre. Spomenul nízku nezamestnanosť. Minimálna mzda na ďalší rok by podľa neho mohla stúpnuť na vyše 500 eur. Tento rok je to 480 eur.

Viac
k Téme

Priateľské vzťahy s Českom

Premiér si váži súčasného českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý sa snaží obhájiť svoju funkciu. "Je to brutálne inteligentný človek," povedal. V jeho hodnotení už viac nemôže ísť ďalej, pretože je to český prezident a má s ním priateľské vzťahy. "A preto nebudem hodnotiť ani priebeh českých volieb," povedal Fico.

Premiér si želá, aby aj vzťahy s novým českým premiérom boli absolútne priateľské. "Mám rád, keď môžem zavolať a vybaviť si veci cez telefón," uviedol. Podľa neho je povinnosťou mať dobré vzťahy so susednými krajinami, v prípade Česka to podľa neho platí dvojnásobne z dôvodu spoločnej minulosti. Fico nechcel reagovať na kauzu Andreja Babiša "Čapí hnízdo", ktorú vyšetruje aj OLAF. Podľa jeho slov o tejto kauze nič nevie. Neobáva sa, že by si v Česku nevedeli vyriešiť situáciu spojenú s dôverou vláde.

Premiér nekomentoval ani Zemanove rozporuplné vyjadrenia na adresu Alexandra Dubčeka. Tvrdí, že on pri tom osobne nebol. "Ak mu mám potrebu niečo povedať, tak to urobím osobne," uviedol Fico.

Zdôraznil, že Dubček je pre Slovákov ikonou. Je rád, že sa nedávno podarilo prijať zákon o Štátnej cene Alexandra Dubčeka. Plánuje ju dávať ľuďom, ktorí pre samostatné Slovensko niečo urobili. Fica znepokojilo, že prezident SR Andrej Kiska vyznamenal prvého januára ľudí, "ktorí boli proti vzniku Slovenskej republiky", označil to za rozporuplné s tým, že to mal Kiska urobiť pri inej príležitosti.