Polícia vo Viedni odhalila nelegálny obchod so zbraňami. Zadržaný Rus predával komponenty na zostavenie zbraní

včera 20:27

Rakúske špeciálne jednotky zadržali vo Viedni 35-ročného ruského občana podozrivého z nelegálneho obchodovania so súčiastkami na strelné zbrane. Oznámilo to v pondelok (13. 7.) rakúske ministerstvo vnútra.

polícia Rakúsko
Foto: Profimedia/ČTK / imago stock&people / Harald Dostal
Ilustračná snímka.

Podľa vyšetrovateľov muž predával hlavne, rámy a ďalšie komponenty zbraní značiek Glock, SCT a Lone Wolf, ktoré si zákazníci mohli následne sami zostaviť do plne funkčných strelných zbraní. V niektorých prípadoch mal súčiastky posielať aj do zahraničia prostredníctvom pošty.

Polícia ho zadržala 7. júla priamo počas pokusu o predaj komponentov v hodnote približne 4 500 eur. Platba mala byť uskutočnená kombináciou hotovosti a kryptomien.

Rakúske úrady uviedli, že podozrivý bol už predtým známy domácim spravodajským službám. Po zadržaní odmietol vypovedať a súd ho poslal do vyšetrovacej väzby.

Rakúsko pritvrdilo

Prípad je jedným z prvých významných zásahov po sprísnení rakúskej legislatívy o zbraniach, ktorá od roku 2025 zakazuje nákup a predaj hlavných častí strelných zbraní bez príslušného povolenia. Rakúsko bolo v minulosti kritizované ako zdroj takýchto komponentov pre nelegálny medzinárodný obchod.

„Sprísnenie zákona o zbraniach prináša výsledky – nelegálny obchod so zbraňami sa výrazne obmedzuje,“ vyhlásil minister vnútra Gerhard Karner.

Rakúsko patrí medzi európske krajiny s najvyšším počtom legálne držaných strelných zbraní na obyvateľa. Vlani bolo v krajine registrovaných viac ako 1,5 milióna zbraní v rukách približne 370-tisíc držiteľov.

Napriek tomu, že väčšina krajín vývoz zbraní sprísňuje, Japonsko ich zjednodušilo. Pozrite si reportáž:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"