Venezuelské zemetrasenia majú už 2 645 obetí. Ďalšie tisíce ľudí sú zranené alebo prišli o strechu nad hlavou

včera 22:24 , Aktualizované: včera 22:43

Počet obetí dvoch zemetrasení, ktoré minulý týždeň zasiahli sever Venezuely, vzrástol na 2645. Predchádzajúca bilancia predstavovala 2595 mŕtvych. Zranených bolo 12 666 ľudí a ďalších približne 15-tisíc osôb prišlo o strechu nad hlavou, napísali s odvolaním sa na ministerstvo informácií agentúry Reuters a AFP. Podľa OSN je zhruba 50-tisíc ľudí stále nezvestných.

Venezuela
Foto: TASR/AP

Ničivé otrasy so silou 7,5 a 7,2 stupňa zasiahli 24. júna štát La Guaira na severe krajiny. Ešte vo štvrtok, osem dní po katastrofe, bol z trosiek vyslobodený človek. Dočasná prezidentka Delcy Rodríguezová v ten istý deň uviedla, že pokračuje pátranie po preživších a že Venezuela spolu s Medzinárodným menovým fondom (MMF) vytvorí fond s objemom 200 miliónov dolárov, ktorý poslúži na obnovu zničených oblastí.

Rodríguezová a venezuelské úrady čelia kritike, ktorá záchranné a vyslobodzovacie práce označuje za nedostatočné. Venezuelská opozičná líderka María Corina Machadová v piatok pred novinármi v Paname podľa agentúry AP povedala, že reakcia vlády na zemetrasenie odhalila jej zásadné slabiny a že ona sama by sa mala vrátiť do vlasti, aby pomohla s „procesom transformácie, najmä po tejto tragédii“.

Na severe Venezuely pracujú od minulého týždňa tímy záchranárov z viac ako dvadsiatich krajín, vrátane Česka a Slovenska. Rodríguezová poďakovala za vyslanie záchranných tímov, menovite vyjadrila vďaku americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a salvadorskému lídrovi Nayibovi Bukelemu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"