Výdajné boxy sa v lete menia na „skleníky“, hrozí v nich až 50 stupňov. Toto si do balíkomatov radšej neobjednávajte

Vysoké teploty počas letných horúčav môžu niektoré objednávky vo výdajných boxoch znehodnotiť ešte pred ich vyzdvihnutím. Ktorý tovar je v extrémnom teple najviac ohrozený?

horúčava.jpg
Foto: Profimedia

Vysoké teploty môžu znižovať účinok liekov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozornil, že vplyvom vysokých teplôt môže dochádzať k znehodnoteniu liekov, čo môže mať za následok zlyhanie liečby alebo vážne poškodenie zdravia. Ústav preto na svojom webe varoval pred objednávaním liekov do výdajných boxov aj pred ponechávaním liekov na priamom slnku.

Odborníci ozrejmili, že každý liek má prísne stanovené teplotné limity pre skladovanie. Vplyvom vysokých teplôt dochádza k neviditeľnej chemickej degradácii účinných látok alebo k zmene fyzikálnej formy lieku, čo môže mať negatívny vplyv na kvalitu, a tým aj na bezpečnosť a účinnosť lieku.

„Vo všeobecnosti sa lieky odporúča skladovať na suchom a tmavom mieste pri teplotách do 25 stupňov Celzia. Samozrejme, existujú aj výnimky a mnoho liekov je potrebné skladovať v chladničke, napríklad inzulín, rôzne masti, sirupy alebo čapíky,“ vysvetľuje vedúci Sekcie inšpekcie ŠÚKL Roman Poláček a dodáva, že všetky potrebné informácie pacienti nájdu v príbalovom letáku.

ŠÚKL osobitne varuje pred objednávaním liekov s doručením do exteriérových samoobslužných boxov. Počas letných dní sa tieto nezaizolované a neklimatizované boxy menia na skleníky, v ktorých teploty bežne dosiahnu až 40 či 50 stupňov Celzia. Takéto podmienky vysoko presahujú limity pre skladovanie väčšiny liekov.

„Lieky nie sú bežný spotrebný tovar. Sú to citlivé chemické látky, ktoré pod vplyvom tepla podliehajú rozkladu. Pri lieku, ktorý bol pol dňa vystavený päťdesiatstupňovej horúčave, už jednoducho nevieme zaručiť jeho bezpečnosť a pacienti by ho nemali užívať,“ upozornil Poláček.

Ako lieky správne skladovať?

Aby sa predišlo znehodnoteniu liekov a ohrozeniu zdravia, štátny ústav pacientom odporúča dodržiavať zásady ich správneho skladovania.

„Lieky nikdy nenechávajte položené na priamom slnku, napríklad na stole, kuchynskej linke alebo v rozhorúčenom aute. Po užití ich ihneď odložte na tmavé a suché miesto. Okrem vysokých teplôt lieky výrazne znehodnocuje aj zvýšená vlhkosť vzduchu. Lieky preto neskladujte v kúpeľni alebo v kuchyni,“ radí ústav. Pripomína takisto pravidelne preverovať dátum exspirácie liekov, obzvlášť pred letnou cestovateľskou sezónou, a skladovať lieky mimo dosahu detí.

Zvýšenú opatrnosť štátny ústav odporúča aj pri pobyte na priamom slnku. „Pri užívaní niektorých liekov je pokožka mimoriadne citlivá na slnečné svetlo a UV žiarenie, čo môže viesť k nežiaducim účinkom, ako sú vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny. Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere,“ zdôraznil ŠÚKL.

Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka. Informácia o tom, či liek spôsobuje citlivosť na slnečné žiarenie, je uvedená v príbalovom letáku.

Ohrozené sú aj potraviny

Českí potravinári zasa varovali pred doručovaním potravín a doplnkov stravy, keďže vysoké teploty môžu viesť k ich skazeniu, povedal hovorca komory Marek Zemánek. Ľudia si podľa neho nechávajú do boxov doručovať napríklad pečivo, nápoje, müsli tyčinky alebo doplnky stravy.

Prepravné spoločnosti podľa Zemánka väčšinou čerstvý tovar ako mäso, mliečne výrobky alebo vajcia do bežných boxov nedoručujú, pretože pri teplotách nad 40 stupňov Celzia hrozí množenie patogénnych organizmov. Zákazníci si však nechávajú dovážať iné potraviny.

„Napríklad čokoláda a tyčinky s polevou strácajú svoju štruktúru a topia sa už pri 25 stupňoch Celzia. Po následnom schladnutí v domácom prostredí síce opäť stuhnú, ale dochádza k takzvanému mastnému výkvetu, čiže šedivému povlaku, a kompletnej strate pôvodnej chuti,“ uviedol Zemánek.

Rast plesní či zhoršenie chuti

Horúco neprospieva ani pečivu, ktoré sa v igelitovom vrecku ľahko zaparí, čo urýchľuje rast plesní. V mede sa potom pri vysokých teplotách znižuje množstvo prospešných enzýmov.

„Pri arašidových a iných orechových maslách sa v horúčave môže oddeliť vrstva oleja. Ani orieškom vysoké teploty neprospievajú a dochádza u nich k žltnutiu a zhoršeniu chuti,“ uviedol Zemánek.

V horúčave nie je vhodné ani doručovanie nápojov, najmä nepasterizovaných, ktoré majú byť uchovávané pri nízkych teplotách, ako je napríklad kombucha, tvrdia potravinári. Teplo v boxe v nich totiž podľa Zemánka aktivuje kvasinky a vo fľaši vznikne obrovský tlak, ktorý môže viesť až k explózii.

Problematické je tiež doručovanie doplnkov stravy na báze želatíny s pridanými vitamínmi.

„Vysoká teplota navyše ničí niektoré účinné látky, napríklad vitamín C alebo probiotické baktérie,“ poznamenal Zemánek.

Na doručenie do boxu naopak môžu byť podľa komory vhodné cestoviny, ryža alebo ovsené vločky. Neskazia sa ani konzervy či zaváraniny, ale dlhodobé vystavenie vysokým teplotám môže ovplyvniť ich chuť alebo textúru.

Česká potravinárska komora vo všeobecnosti v lete odporúča nakupovať potraviny cez online obchody, ktoré potraviny rozvážajú v chladiacich autách a nehrozí prerušenie teplotného reťazca. Ďalšou bezpečnou možnosťou sú kamenné výdajne, partnerské predajne či trafiky, kde sa väčšinou udržiava izbová teplota alebo sú klimatizované, uviedla komora.

Kompletný prehľad pravidiel pre bezpečný nákup a skladovanie potravín v horúcich dňoch nájdu ľudia na informačnom webe Potravinárskej komory Českej republiky.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"