Trump vyzýva krajiny dovážajúce ropu cez Hormuz, aby zabezpečili jeho otvorenie. USA budú bombardovať iránske pobrežie
Krajiny, ktoré dovážajú ropu cez Hormuzský prieliv, sa musia o otvorenie tejto vodnej cesty postarať. USA im pomôžu, uviedol americký prezident Donald Trump na svojej sieti Truth Social. Zdôraznil potrebu tímovej práce.
Teherán sa pokúša zablokovať prieliv po tom, ako na USA spolu s Izraelom začali útoky na Irán.
Trump predtým v sobotu uviedol, že mnoho krajín v spolupráci so Spojenými štátmi vyšle do Hormuzského prielivu vojnové lode, aby udržali úžinu otvorenú. Žiadnu konkrétnu nespomenul.
Uviedol ale, že dúfa, že Čína, Francúzsko, Japonsko, Južná Kórea či Británia svoje lode do regiónu vypravia.
Hormuzský prieliv zostáva zatvorený pre konflikt. FT: Európske krajiny hľadajú dohodu s Iránom
„Krajiny sveta, ktoré prijímajú ropu cez Hormuzský prieliv, sa musia o túto cestu postarať, a my im v tom veľa pomôžeme!“ napísal Trump s tým, že USA budú s týmito krajinami koordinovať svoje kroky. „Mala to byť vždy tímová práca, a teraz jej bude - prinesie to svetu jednotu smerom k harmónii, bezpečnosti a trvalému mieru,“ dodal.
Najväčším jednotlivým odberateľom ropy z oblasti Perzského zálivu je Čína, nasledovaná ďalšími štátmi v Ázii.
Hormuz je problém, napriek „ťažkej porážke Iránu“
Dopravu v Hormuzskom prielive ochromil konflikt vyvolaný americko-izraelskými útokmi na Irán, čo viedlo k výraznému rastu cien ropy. Prielivom bežne prechádza asi pätina svetových dodávok ropy a zemného plynu. Trump už skôr sľúbil, že USA začnú veľmi skoro sprevádzať plavidlá prielivom, aby ich chránili pred iránskymi útokmi, doteraz sa tak ale nestalo.
Budeme tankovať za dve eurá? Experti v ta3 rozobrali dopady zastavenej Družby a krízy v Hormuze
Trump, ktorý opakovane označuje vojnu za už vyhranú, dnes napísal, že sa podarilo zničiť všetky iránske vojenské kapacity. „Bez ohľadu na to, ako ťažko sú porazení, je pre nich ale ľahké poslať dron či dva, položiť mínu či vyslať strelu blízkeho doletu k tejto vodnej ceste (k Hormuzskému prielivu),“ uviedol prezident.
Napísal tiež, že mnoho krajín, najmä tých, ktorých sa ochromenie prielivu týka, vyšle do úžiny vojnovej lode. Zároveň uviedol, že dúfa, že tak urobí napríklad Čína, Francúzsko alebo Británia. „Medzitým budú Spojené štáty bombardovať pobrežie a ďalej odstreľovať iránske člny a lode,“ uviedol. „Či tak, či onak, čoskoro budeme mať Hormuzský prieliv otvorený, bezpečný a voľný!“ dodal.