Putin odložil tradičnú televíznu debatu. Obáva sa nepríjemných otázok?

Tradičná debata ruského prezidenta Vladimira Putina s národom, vysielaná v priamom prenose vo všetkých hlavných televíziách, sa presúva z apríla na neskorší termín, pravdepodobne na jún. Uviedol todenník Kommersant.

Korupčné škandály

Hovorca Kremľa krok zdôvodnil nabitým prezidentovým programom, experti si ale myslia, že sa Putinovi nechce po nečakaných masových demonštráciách proti korupcii odpovedať na nepríjemné otázky. Debata s Putinom má pravdepodobne odštartovať Putinovu kampaň pred prezidentskými voľbami v marci budúceho roka.

"Téma korupcie je veľmi výbušná. Vrhá tieň nielen na Dmitrija Medvedeva, ale aj na samotného Vladimira Putina. Korupčné škandály sú dielom nielen Alexeja Navalného. (Navalného) film (o premiérovom zbohatnutí) sa trafil do negatívnych nálad , vyrastajúcich zdola. Podľa mojich podhodnotených prepočtov sa za posledné dva roky objavilo 750 až 800 korupčných škandálov," povedal denníku riaditeľ sociologického strediska Levada Lev Gudkov, podľa ktorého sa Putinovi "zjavne nechce" odpovedať na otázky na túto tému.

TOP videá

Vlný protestov

"Vec spočíva nielen v tom, že je teraz nevýhodné organizovať debatu v priamom prenose kvôli protestným akciám. Ide aj o to, že do debaty je nutné ísť už s kampaňou. A na to je ale potrebný čas, aby sa dala premyslieť dramaturgia, taktika, posolstvo, image," usúdil politológ Konstantin Kalačev, podľa ktorého je možné, že prezidentov tím ešte nestihol toto všetko nachystať.

Demonštrácie, ktoré zvolal Navalnyj 26. marca, sa konali po celej krajine. V Moskve na nepovolený protest prišlo vyše 30.000 ľudí, polícia zatkla viac ako 1000. Menej početné demonštrácie sa odohrali aj v desiatkách ďalších miest. Išlo o najväčšie protesty od prelomu rokov 2011 a 2012, kedy Rusi masovo protestovali proti falšovaniu volieb. Vlnu protestov potlačili až nové represívne zákony a exemplárne súdne procesy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá