Bývanie sa v Európe mení na luxus. Slovensko patrí medzi najhorších rekordérov, jedna vec by to mohla zmeniť
Byt či dom sa v Európe mení na luxus. Ceny nehnuteľností aj prenájmov rástli celé desaťročie a výsledkom je nedostupnosť bývania. Tú máme na Slovensku jednu z najhorších v celej Európskej únii. Odpoveďou by mohli byť nájomné byty, tie ale pribúdajú len pomaly.
Dvestotisíc eur za dvoj- či trojizbový byt už nie je nič výnimočné – vo väčších slovenských mestách ide skôr o nový štandard. Ceny nehnuteľností na Slovensku vyskočili v posledných rokoch o desiatky percent, zatiaľ čo platy sa tvárili, že ich sa to netýka. Dostupnosť bývania sa tak pre bežného človeka zmenila na finančný rébus.
Najťažšie sa k vlastnému bývaniu dostávajú sociálne znevýhodnení ľudia, slobodné matky a mladí. Aj preto – spolu s Talianmi, Španielmi, Chorvátmi a Estóncami – zostávajú v priemere najdlhšie v detskej izbe. Často až do tridsiatky.
Bývanie na Slovensku zdražuje raketovým tempom. Bratislava už bežne pýta cez 300-tisíc za trojizbák
Bratislava medzi najmenej dostupnými mestami
Bratislava sa v rebríčku bytovej nedostupnosti drží na nelichotivej bronzovej priečke – hneď za Amsterdamom a Prahou. Podľa odborníkov bude hlavné mesto v najbližších dvoch dekádach potrebovať až 130-tisíc nových bytov.
Riešením podľa odborníkov je masívnejšia výstavba nájomných domov. Druhým pilierom je zatepľovanie starších budov.
Aj napriek zlej dostupnosti bývania, Slováci najradšej bývajú vo vlastnom. Nehnuteľnosť vlastní až 93 percent ľudí, čo nás radí v únií na druhé miesto, hneď za Rumunskom.