Prieskum pre ta3: Kto by v októbri vyhral voľby? Fico vedie v dôveryhodnosti, Šimečka mu dýcha na chrbát
Progresívne Slovensko si udržiava prvenstvo, no mierne oslabilo. Smer stráca o desatinu percenta, Republika posilnila. Do parlamentu by sa aktuálne dostalo sedem strán.
Sedem strán v parlamente
Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry SANEP pre televíziu ta3 z polovice októbra by parlamentné voľby vyhralo Progresívne Slovensko so ziskom 21,1 percenta hlasov. Hnutie si oproti minulému mesiacu mierne pohoršilo o 0,1 percenta. V prípade, že by sa preňho rozhodli aj voliči, ktorí ho zvažujú ako druhú voľbu, mohlo by dosiahnuť až 23,5 percenta.
Na druhom mieste by skončila strana Smer-SD premiéra Roberta Fica so ziskom 20,4 percenta. Smer si oproti predchádzajúcemu mesiacu pohoršil o 0,2 percenta, pričom jeho volebný potenciál sa pohybuje okolo 23 percent.
Tretie miesto by obsadilo hnutie Republika vedené Milanom Uhríkom, ktoré by získalo 10,2 percenta hlasov, teda o 0,4 percenta viac ako pred mesiacom. Jeho volebný potenciál dosahuje 13 percent.
Na štvrtom mieste by skončila strana Hlas-SD so ziskom 9,5 percenta. Nasleduje Hnutie Slovensko s 7,3 percenta, KDH so 7,1 percenta a napokon SaS, ktorá by získala 6,6 percenta.
Pred bránami parlamentu by zostali Demokrati (4,8 %) a Aliancia – Szövetség (3,9 %). Do parlamentu by sa nedostali ani SNS (3,7 %) a Sme rodina (2,2 %).
Z prieskumu ďalej vyplýva, že 69,8 percent opýtaných je rozhodnutých, komu by odovzdali hlas, 10,3 percenta sa ešte nerozhodlo a 19,9 percenta by voliť nešlo.
Prepočet na mandáty
V prepočte na parlamentné kreslá by Národná rada SR vyzerala nasledovne:
- Progresívne Slovensko - 39 mandátov,
- Smer-SD - 37 mandátov,
- Republika - 19 mandátov,
- Hlas-SD - 17 mandátov,
- hnutie Slovensko a KDH po 13 mandátov,
- SaS - 12 mandátov.
Dôveryhodnosť lídrov: Fico pred Šimečkom
Prieskum agentúry SANEP skúmal aj dôveryhodnosť predsedov politických strán.
Najdôveryhodnejším politikom je Robert Fico (Smer-SD), ktorému dôveruje 39 percent opýtaných, zatiaľ čo 53 percent mu nedôveruje.
Na druhom mieste skončil Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) s 36-percentnou dôverou a 54-percentnou nedôverou.
Tretí je Milan Uhrík (Republika), ktorému dôveruje 32 percent a nedôveruje 45 percent respondentov.
Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) má dôveru 30 percent a nedôveru 55 percent voličov. Branislav Gröhling (SaS) má dôveru 25 percent, rovnako mu nedôveruje 55 percent opýtaných. Nasleduje Milan Majerský (KDH) s dôverou 24 percent a nedôverou 54 percent.
Igor Matovič (Slovensko) má dôveru 15 percent a nedôveru 70 percent respondentov. Andrej Danko (SNS) má dôveru 12 percent a nedôveru 71 percent. Boris Kollár (Sme rodina) dosahuje dôveru 10 percent a nedôveru 67 percent. Najnižšiu dôveru – len 8 percent – majú predsedovia Aliancie – Szövetség László Gubík a Demokratov Jaroslav Naď. Gubíkovi nedôveruje 53 percent, Naďovi až 77 percent opýtaných.
Exkluzívny prieskum agentúry SANEP pre televíziu ta3 sa uskutočnil v dňoch 8. až 12. októbra na vzorke 2 300 respondentov starších ako 18 rokov.