Stavba novej nemocnice v Prešove narazila na prekážky. Úrad pre verejné obstarávanie zasahuje

19.8.2025 13:31 , Aktualizované: 19.8.2025 16:09

Výstavba prešovskej nemocnice sa zrejme predĺži. Môžu za to pochybenia v tendri, ktoré odhalil Úrad pre verejné obstarávanie. Ministerstvo obrany, ktoré má projekt pod palcom, hovorí iba o administratívnych nedostatkoch.

V Prešove má do konca budúceho roka vyrásť nová vojenská nemocnica, ktorá nebude slúžiť iba ozbrojeným silám, ale aj širokej verejnosti. Na jej základoch už niekoľko mesiacov intenzívne pracujú stavbári.

Práce však môže skomplikovať nedávne rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie. Ten dal za pravdu neúspešnému uchádzačovi a nariadil zrušiť informáciu o výsledku vyhodnotenia ponúk.

Minimálny záujem o tender

„Išlo o technické rozhodnutie. Povedané jednoducho – nedostatočne transparentne sme vysvetlili dôvody prehry uchádzača, ktorý skončil druhý. Len sme oznámili, že prehral, pretože mal vyššiu cenu,“ vysvetlil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

O tender na výstavbu nemocnice bol minimálny záujem, zapojili sa len dvaja uchádzači. Zvíťazilo slovensko-maďarské konzorcium Bekor, ktoré má väzby na maďarského premiéra Viktora Orbána. Neúspešná zostala skupina dodávateľov Nemocnica Prešov.

„To je typická smerácka matematika – čo najrýchlejšie, čo najskôr a po svojom. Tentoraz cez maďarských oligarchov,“ kritizuje poslanec NR SR Michal Šipoš (Slovensko).

Predseda KDH Milan Majerský zase tvrdí, že ministerstvo obrany má čo vysvetľovať: „Loptička je na strane rezortu obrany.“

Práce by mali pokračovať bez zásadného omeškania

Minister Kaliňák oponuje: „Mne je jedno, kto z nich vyhrá. Verím, že nemocnica bude kvalitne postavená. Rozdiel v cenách bol približne 20 miliónov eur.“

Úrad pre verejné obstarávanie síce nariadil opravu administratívnych nedostatkov, no samotný tender nezrušil. Výsledok tak zostáva v platnosti. Podľa ministra to môže znamenať menší časový sklz, no práce by mali pokračovať bez zásadného omeškania.

„Práce prebiehajú, zatiaľ dokončíme podklad, na ktorom bude nemocnica stáť,“ dodal Kaliňák.

Nová nemocnica má mať kapacitu vyše tisíc lôžok a časť jej výstavby má byť financovaná z plánu obnovy.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"