Matovič v TA3: Odvolávanie Fica bude obžalobou v mene podvedených domácností

Matovič v TA3: Odvolávanie Fica bude obžalobou v mene podvedených domácností
Zdroj foto: SITA/Marek Mrviš
Odvolávanie predsedu vlády SR Roberta Fica pre kauzu vysokých faktúr za energie bude verejnou obžalobou premiéra v mene viac ako milióna podvedených domácností za chaos, ktorý spôsobil. V relácii TA3 V politike to uviedol predseda opozičného hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Vážna situácia, vážne škody

"Verejne v mene týchto ľudí budeme čítať ich životné príbehy, ktoré nám písali," povedal Matovič. Kritizoval Fica, ktorý vyhlásil, že sa zúčastní len na úvode schôdze. "Keď pán premiér chce ignorovať ústavu a nebude tam prítomný a bude prikazovať svojim poslancom, aby tam neboli, tak iba ukáže, že ignoruje tých ľudí," domnieva sa.

Opozícia si podľa poslankyne NR SR Jany Kiššovej (SaS) uvedomuje vážnosť inštitútu, ktorým je odvolávanie predsedu vlády v parlamente. "Som presvedčená, že na tento mimoriadne vážny inštitút bol dôvod aj v prípade Bašternáka a som presvedčená, že ten dôvod je aj teraz," uviedla.

Práve vážnosť dôvodu by mal podľa poslankyne premiér zohľadniť a vypočuť si na schôdzi argumenty a dôvody opozície. "Toto je demokratická spoločnosť, keď jednoucho opozícia má pocit, že premiér alebo ktorýkoľvek člen vlády spôsobil takú vážnu situáciu alebo vážne škody, tak by tam mal ísť a mal by sa zodpovedať Národnej rade," myslí si Kiššová.

Smer sa na postupe ešte dohodne

Poslanec Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) dôvod na zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze nevidí. "Nebyť Roberta Fica, neviem, kedy by sa tento problém vyriešil," argumentoval s tým, že premiér práveže zasiahol proti vysokým zálohovým predpisom za energie. Postup Smeru-SD v súvislosti s mimoriadnou schôdzou parlamentu, ktorá bude v utorok (14.2.) podľa Jahnátka ešte len bude dohodnutý, a to na zasadnutí poslaneckého klubu.

Odlišný pohľad ako opozícia má na zvolanie mimoriadnej schôdze aj vládny Most-Híd. "Vláda začala, aj koalícia, okamžite konať a celý problém sa vyriešil, čiže budeme hovoriť o niečom, čo už je vyriešené, ale koalícia sa musí správať zodpovedne a musí predložiť také návrhy zákonov, aby sa situácia v budúcnosti neopakovala," povedal podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd). Očakáva, že schôdza bude "fraška a zabitý, stratený deň. Ale budeme to musieť absolvovať," doplnil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá