Oslabí opozíciu, môže byť príkladom. Politici reagujú na Lipšicov odchod

TA3 SITA TASR
22.9.2016 12:38

Pre odchod z parlamentu sa rozhodol Daniel Lipšic po tragickej nehode, ktorej bol aktérom. Takto sa k odchodu poslanca OĽaNO-NOVA vyjadrili kolegovia poslanci.

Oslabí opozíciu, môže byť príkladom. Politici reagujú na Lipšicov odchod
SITA

Kollár: Opozíciu to oslabí

Odchod Daniela Lipšica oslabí opozíciu. Myslí si to predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár. "Je to osobné rozhodnutie pána poslanca. Ja ho rešpektujem a vážim si tento krok. Mám za to, že jeho odchod oslabí opozíciu," povedal Kollár.      

Lipšic sa rozhodol podľa svojho najlepšieho svedomia, myslia si poslanci za stranu Sloboda a Solidarita. Lipšicovo vzdanie sa poslaneckého mandátu považujú za krok, ktorý by mal byť príkladom aj predstaviteľom slovenskej vlády.

"Rozhodnutie Daniela Lipšica je rozhodnutím jeho svedomia, nám nezostáva iné, len to zobrať na vedomie. Tento krok by si zvlášť mohol všimnúť minister vnútra Robert Kaliňák a obyvateľ Bašternákovho bytu Robert Fico," uviedla v stanovisku liberálov hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Vašečka verí v Lipšicovu nevinu

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka rešpektuje Lipšicovo rozhodnutie vzdať sa poslaneckého mandátu. Osobne mu je to však veľmi ľúto. Verí v Lipšicovu nevinu. Potvrdil, že ako náhradník za Lipšica nastúpi podnikový manažér Ján Marosz.      

"Stretli sme sa so stovkami reakcií, nech sa nevzdáva," povedal Vašečka. Vidno tu podľa neho paradox. "Sú ľudia, ktorí by mali odstúpiť a držia sa v politike zubami nechtami, Daniel Lipšic to urobiť nemusel,"uviedol. Verejnosť mala podľa neho možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa mení a buduje politická kultúra. "Nie je to nezmyselnými novelizáciami, ale morálnymi gestami," dodal Vašečka.

Pre Bugára je chlapom

Rozhodnutie vzdať sa mandátu v tejto ťažkej osobnej situácii je podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára "chlapské". Poslanec Smeru Ján Podmanický povedal, že to, čo sa stalo Lipšicovi, je nočná mora každého vodiča. „Vzdanie sa mandátu je jeho rozhodnutím a vzhľadom na situáciu je celkom pochopiteľné a logické,“ uviedol.

Ak je Lipšic vinný, je podľa poslanca kotlebovcov Milana Uhríka logické, že sa vzdal mandátu. „Náš poslanec Andrej Medvecký sa vzdal mandátu, aj keď nebol uznaný vinným,“ povedal Uhrík.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý označil Lipšica za veľký formát. „Vzdáva sa poslaneckého mandátu, pretože podľa vlastných slov za súčasných okolností by ho nevedel vykonávať naplno. Riadi sa teda záujmom občanov. Akokoľvek sme sa v niektorých veciach nezhodli, v parlamente bude veľmi chýbať,“ napísal Beblavý na sociálnej sieti s tým, že Lipšic bude chýbať pre svoju kombináciu inteligencie a odvahy. „Verím, že sa raz do verejnej služby vráti,“ dodal.

Mandátu sa vzdala Radičová aj Procházka

V minulosti sa poslaneckého mandátu tak ako Daniel Lipšic vzdali aj iní poslanci. Iveta Radičová ako poslankyňa za SDKÚ-DS tak urobila 23. apríla 2009 po tom, čo zahlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. V roku 2014 sa Radoslav Procházka a Andrej Hrnčiar vzdali poslaneckého mandátu, pretože išli zakladať novú stranu Sieť.

Procházka s Hrnčiarom sa vzdali poslaneckých mandátov k 22. júnu 2014. "Je to bod zlomu, katarzie. Ideme Sieť zakladať úplne zdola ako bežní občania. Budeme dúfať, že poverenie do služby dostaneme také silné, aby sme mohli spraviť poriadok," zdôraznil vtedy Procházka.

On aj Hrnčiar oznámili úmysel vzdať sa mandátov ešte v marci 2014. Procházka sa do parlamentu dostal v roku 2012 na kandidátke KDH. V parlamente ho nahradil Marian Radošovský. Andrej Hrnčiar bol zvolený do NR SR ako kandidát strany Most-Híd. Za neho do parlamentu nastúpila Edit Pfundtner. 

Iveta Radičová v roku 2009 svoje rozhodnutie odôvodnila tak, že hlasovaním za Rosovú urobila chybu, ľudské zlyhanie ju neskonale mrzí. Vzdanie sa mandátu však nepovažovala za adekvátny trest, lebo "neurobila podvod". Tvrdila, že vzdaním sa mandátu „očisťuje“ svoju chybu a môže sa slobodne rozhodovať, čo ďalej bude robiť v politike. Nastúpil za ňu Ján Golian. Radičová sa v roku 2010 stala predsedníčkou vlády. Poslaneckého mandátu sa vzdal aj Ladislav Košťa, ktorý na jar v roku 1991 hlasoval za dvoch svojich kolegov. 

V tomto volebnom období za svojho kolegu hlasovala aj Martina Šimkovičová, ktorá sa do NR SR dostala na kandidátke strany Borisa Kollára Sme rodina. Mandátu sa nevzdala, zaplatila pokutu 1 000 eur a dostala pokarhanie od parlamentu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok