Ani vy nečistíte pravidelne mikrovlnku? Takto nám škodí špinavý filter

TA3/bd
10.2.2022 18:00

Mikrovlnky sa stali bežnou súčasťou života mnohých z nás. No aj tieto zariadenia potrebujú určitú údržbu. Možno mikrovlnku pravidelne čistíte. Ale vedeli ste, že mikrovlnky majú aj filtre, ktoré treba pravidelne čistiť a vymieňať? Mnohí ľudia o tom naozaj ani len netušia, no je to dosť dôležitý detail.

Ani vy nečistíte pravidelne mikrovlnku? Takto nám škodí špinavý filter
Unsplash

Filtre

Väčšina mikrovlniek je vybavená tukovým filtrom, filtrom s aktívnym uhlím alebo oboma. Tieto filtre slúžia na čistenie a následnú recirkuláciu vzduchu v mikrovlnnej rúre namiesto toho, aby bol vzduch odvádzaný mimo zariadenie. Tým sa zabraňuje hromadeniu mastnoty a zápachu. Na to, aby mikrovlnka dlho a dobre slúžila a tiež, aby sa vaša kuchyňa nezaplnila nepríjemnými výparmi, je potrebné pravidelné čistenie a výmena týchto filtrov. 

Tukový filter

Pod mikrovlnkou je strieborný tanier v tvare obdĺžnika s množstvom mriežok. Tam sa nachádza tukový filter. Jeho funkciou je zachytiť tuk, ktorý vyprskne z varnej dosky predtým, než sa dostane k ventilátoru. Vďaka tomu nebude vo vašej kuchyni cítiť nepríjemné pachy

Nevyčistený filter – škodí nám?

Tukový filter nie je večný a má svoju životnosť. Keď sa zanesie, prestáva byť účinný. Ak ho teda pravidelne nečistíte, mastnota a pach zvyškov jedla sa budú ďalej hromadiť. Následne sa po spustení mikrovlnky vo vzduchu ocitnú tieto čiastočky oleja a jedla, ktoré síce nebudete vidieť, ale môžete ich cítiť v podobe nepríjemného zápachu a budete tieto odpadové látky vdychovať. 

mikrovlnka Unsplash

Ako často čistiť tukový filter

Odborníci odporúčajú čistiť tukový filter aspoň každé tri mesiace, prípadne sa riadiť pokynmi od výrobcu – niektorí hovoria o čistení raz za mesiac, iní radia aspoň raz za šesť mesiacov.  Tukový filter čistite podľa pokynov výrobcu. 

Filter s aktívnym uhlím

Ďalším filtrom je uhlíkový filter, ktorý je na pohľad podobný tomu tukovému. Zvyčajne je umiestnený vo vnútri mikrovlnnej rúry za ventilačným panelom (ktorý je na povrchu dvierok mikrovlnky). Uhlíkový filter počas varenia absorbuje nežiaduce pachy vo vzduchu. Je to dôležité najmä pri mikrovlnkách s recirkuláciou vzduchu do domácnosti. 

Nevyčistený uhlíkový filter – škodím nám?

Zanesený uhlíkový filter nedokáže absorbovať pachy. Následkom toho môžete vo vašej kuchyni cítiť nepríjemný zápach, keď zapnete mikrovlnku. Špinavý uhlíkový filter predstavuje pre mikrovlnku nadmernú záťaž a môže viesť k skráteniu jej  životnosti. 

Ako často vymieňať uhlíkový filter?

Na rozdiel od tukových filtrov sa tie uhlíkové zvyčajne musia meniť a nie čistiť. Odporúča sa to urobiť aspoň raz za polroka. Prípadne skontrolujte stav filtra a vyčistite ho v prípade, že je príliš zanesený – spoznáte to podľa toho, že povrch filtra je úplne lesklý a plný mastnoty. Pri výmene filtra opäť postupujte podľa návodu od výrobcu. 

Prevencia je základ

Čistenie a výmena filtrov vo vašej mikrovlnke môže nielen predĺžiť životnosť tohto domáceho pomocníka, ale tiež predídete nepríjemnému zápachu šíriacemu sa v kuchyni pri každom zapnutí mikrovlnky. Nehovoriac o tom, že tieto výpary aj vdychujete. Preto je dobré myslieť na to, že aj mikrovlnka potrebuje raz za pár mesiacov trochu pozornosti a všetko bude v poriadku.  

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok