Môže beh napraviť škody napáchané alkoholom?

TA3 ČTK
27.11.2016 17:02

Blíži sa sviatočné obdobie Vianoc a Nového roka, a to je ideálna doba na pripomenutie si, aké zlé veci môže alkohol napáchať ľudskému mozgu.

Môže beh napraviť škody napáchané alkoholom?
SITA/Diana Černáková

Záblesk nádeje

Štúdie uskutočnené na zvieratách naznačujú, že alkohol znižuje počet neurónov v hipokampe, čo je pamäťové centrum mozgu, a tiež tú oslabuje mitochondrie. A pretože mitochondrie sa v rámci buniek podieľajú na produkcii energie, ich oslabenie môže mozgové bunky zabiť alebo poškodiť.

Avšak dve nové štúdie uskutočnené na hlodavcoch ponúkajú záblesk nádeje. Zdá sa, že aeróbne cvičenie môže časť následkov silnej konzumácie alkoholu na mozog zmierniť, napísal denník The New York Times. Obe štúdie vedci predstavili na každoročnom stretnutí Neurologickej spoločnosti v San Diegu.

Prvú štúdiu uskutočnili fyziológovia Louisvillské univerzity na samčekoch dospelých myší. Každý deň po dobu 12 týždňov, čo je ekvivalent niekoľkých ľudských rokov, dostávala jedna skupina myší injekciu alkoholu a druhá fyziologického roztoku. Polovica zvierat z každej skupiny potom prechádzala každodenným cvičením, ktoré bolo v podobe krátkeho, ale intenzívneho behu.

Behom proti opici?

Druhá štúdia sa sústredila na nárazové pitie. Vedci z houstonskej univerzity zaviedli sondu do žalúdka myších samičiek, ktorými im podávali každý pondelkový večer rovnakú dávku alkoholu, alebo nealkoholickej tekutiny. Polovica z oboch skupín bola po zvyšok týždňa ponechaná v pokoji, zatiaľ čo druhá polovica z každej skupiny trikrát denne behala v koliesku až dve hodiny.V oboch štúdiách vykazovali mozgy hlodavcov, ktorí po konzumácii alkoholu cvičili, podstatné rozdiely v porovnaní s ich linivými kolegami.

Neaktívne myši mali oslabené mitochondrie, bežci silné. Odpočívajúce myši, ktoré dostávali alkohol, mali o takmer 20 percent menej neurónov v hipokampe ako kontrolná skupina. Krysy, ktoré vedci prinútili k pohybu, mali rovnaký počet neurónov ako kontrolná skupina, hoci dostávali alkohol. Zdá sa teda, že behanie stabilizovalo celkový počet mozgových buniek u nárazovo pijúcich krýs a cvičenia dokázalo u myší vylepšiť kondíciu mitochondrií v mozgu.

Vedci však varujú, že ich štúdiu nemožno vykladať tak, že cvičenie je priepustkou k neriadenému holdovaniu alkoholu. Konzumácia alkoholu má nežiaduce účinky aj na ďalšie časti tela okrem mozgu, a tie cvičenia vyrovnávať nemusí. Výskum tiež nezisťoval, koľko alebo ktoré druhy cvičení poskytujú najlepšiu ochranu, alebo vôbec to, či sa rovnaké výsledky ako u štúdie na zvieratách dajú predpokladať u ľudí. Ale aj tak. Ak to s konzumáciou alkoholu počas tohtoročných sviatkov - a nielen počas nich - trochu preženiete, potom ísť si zabehať vám pravdepodobne skôr prospeje než uškodí.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok