Slovenky deklasovali Island, postup je podľa Kováčika na dosah

19.11.2016 20:46

Slovenské basketbalistky majú nakročené k postupu na budúcoročný kontinentálny šampionát do Česka. V sobotňajšom zápase kvalifikácie ME 2017 zvíťazili v Piešťanoch nad Islandom presvedčivo 86:40 a poistili si prvé miesto v E-skupine. Postup je podľa trénera Sloveniek Maroša Kováčika na dosah.

Eliminačné boje zakončia stredajším duelom proti Maďarsku, dejiskom  budú opäť Piešťany. Na ME 2017 v Česku si vybojuje účasť deväť víťazov kvalifikačných skupín, plus šesť najlepších družstiev z druhých miest. Finálnu šestnástku doplní ako organizátor domáca reprezentácia.

kvalifikácia ME 2017, E-skupina:

Slovensko - Island 86:40 (41:18)
zostava a body SR: Slamová 16, D. Baburová 13, Jurčenková 11, Hruščáková 4, Lázárová 2 (Růžičková 20, Dudásová 8, Tetemendová 6, Bartánusová 3, Palušná 2, Kmeťová 1, Mištinová 0) - najviac bodov Islandu: Ámundadóttirová 7, Gunnlaugsdóttirová 6, Gunnarsdóttirová 5.
TH: 27/16 - 17/12, fauly: 23 - 26, trojky: 6 - 4.
štvrtiny: 26:6, 15:12, 25:12, 20:10

Priebeh zápasu:

Duel v naplnenej Diplomat aréne mal od začiatku jednoznačný priebeh. Slovenky nenechali nič na náhodu a od úvodu sa zahryzli do súpera, nad ktorým mali jasnú výškovú prevahu. Väčšina akcií tak logicky išla cez trio pivotiek Jurčenková, Hruščáková, Růžičková.

Domáce k suverénnemu výkonu v útoku pridali aj kvalitnú obranu a šesťbodová Gunnlaugsdóttirová tak bola jedinou hráčkou hostí, ktorá skórovala v úvodnom dejstve. Slamová 26 sekúnd pred koncom prvej štvrtiny zvýšila na 26:6 a Slovenky sa tak rýchlo dostali do pohodlného náskoku.

Kouč Kováčik tak v ďalšom priebehu zápasu mohol poslať do hry aj viaceré striedajúce hráčky a otestovať si ich formu v ostrom súboji pred stredajším vyvrcholením kvalifikácie proti Maďarsku. Do konca prvého polčasu narástol náskok Sloveniek na 23-bodový rozdiel a bolo jasné, že po zmene strán sa bude v Piešťanoch už len dohrávať.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhom polčase. Domáce si udržiavali výrazné vedenie a rozloženou minutážou mohli ušetriť sily na stredu. Slovenky napokon bez väčších problémov potvrdili pozíciu favoritiek, Island zdolali 86:40 a postup na ME tak majú stále vo svojich rukách.