Dohodu medzi Úniou a Kanadou treba preskúmať, tvrdí SNS

TA3 SITA
12.10.2016 11:57

Ministerstvo hospodárstva by malo podľa predstaviteľov Slovenskej národnej strany dôkladnejšie preskúmať dopady obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Kanadou na Slovensko.

Mali by vraj počkať

Ako na tlačovej besede upozornil podpredseda Zahraničného výboru Národnej rady Jaroslav Paška, predstavitelia agrosektora na Slovensku a v ostatných krajinách Visegrádskej štvorky požiadali vlády, aby z dohody CETA vyňali poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

Vážne výhrady má podľa Pašku k tejto dohode aj Konfederácia odborových zväzov, ktorá vidí problém v liberalizácii verejného sektora s dopadmi na práva zamestnancov. "Otvárajú sa možnosti znižovania týchto práv," tvrdí Paška.

Podľa Pašku je potrebné pred podpisom dohody CETA získať čas na to, aby sa mohli predstavitelia z rôznych oblastí k dohode vyjadriť. Niektoré časti dohody totiž podľa Pašku Slovensko možno nebude môcť prijať. "Je nevyhnutné dôkladne sa oboznámiť s touto dohodou a podrobiť ju diskusii v širokej odbornej verejnosti," uviedol člen parlamentného výboru pre európske záležitosti Karol Farkašovský.

Rezort hospodárstva by preto podľa neho mal pred podpisom dohody CETA počkať a najprv vytvoriť profesionálnu štúdiu vplyvov na ekonomiku Slovenska. Farkašovský upozornil na to, že dohoda má 1 600 strán.

Ohrozená potravinová bezpečnosť?

Zástupcovia poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky koncom septembra žiadali, aby sektory poľnohospodárstva a potravinárstva boli z obchodných dohôd EÚ s Kanadou a USA vyňaté. Uvádzajú to v komuniké, ktoré podpísali predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej agentúry Milan Semančík, predseda Maďarskej agrárnej komory Balázs Györffy, podpredseda Agrárnej komory Českej republiky Václav Hlaváček a predseda Národnej rady poľnohospodárskych komôr Wiktor Szmulewicz v Modre.

Ako sa ďalej v komuniké uvádza, liberalizovaný dovoz rastlinných a živočíšnych produktov do EÚ môže ohroziť členské krajiny z hľadiska potravinovej bezpečnosti. "Za predpokladu, že nebudeme mať podrobné informácie o rokovaní a zmluvy v rukách, navrhujeme, aby poľnohospodárstvo a potravinárstvo boli z rokovaní o medzinárodných dohodách vyňaté,“ uviedol Semančík.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok