Z návrhu zákona o mimovládkach vypadne označenie zahraničného vplyvu, povedal Migaľ. Karas hovoril o snahe kontrolovať osobný život

ta3/Martin Belej
6.5.2024 13:27

Hosťami relácie Téma boli poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD) a poslanec Viliam Karas (KDH). S moderátorom Braňom Králom diskutovali o legislatíve pri medveďoch či mimovládnych organizáciách.

Návrh zákona o mimovládnych organizáciách

„Všetko bude inak, ako bol možno schválený zákon v prvom čítaní,“ povedal v úvode Migaľ. Nasledujúce čítania podľa neho priniesol vývoj zákona. „Pripravuje sa nový zákon. Jednoznačne môžem potvrdiť, že náš návrh je, že vypadne to kontroverzné označovanie mimovládok s označením nejakého zahraničného vplyvu,“ uviedol.

Dodal, že spolu s koaličnými stranami chcú určiť finančný limit, pri ktorom by mimovládna organizácia mala zverejňovať výročné správy. Dodal, že týmito krokmi chcú zvýšiť transparentnosť mimovládok na Slovensku.

„Sú témy, ktoré jednoducho nemožno riešiť poslaneckými návrhmi,“ reagoval Karas. Návrh poslancov strany Hlas týkajúci sa mimovládok označil za „babrácky“. Podľa neho pozmeňovacie návrhy, ktoré urobili, sú nedostatočné, pretože už samotný základ návrhu nie je dobrý.

Rozpúšťanie mimovládnych organizácii

„Veľmi sa to v tejto téme zjednodušuje. Nešlo by o to, že sa minister vnútra buchne po bruchu a rozpustí nejakú mimovládnu organizáciu,“ uisťoval Migal. Zrušeniu by podľa neho muselo predchádzať opakované porušovanie nejakých pravidiel. „Na konci dňa to nebude minister vnútra, kto o tom bude rozhodovať, ale bude o tom rozhodovať súd,“ dodal.

Karas si myslí, že hranica pri rušení mimovládnych organizácií je veľmi tenká. „Je naozaj ústavné právo sa slobodne združovať,“ reagoval Karas. „Štát nemôže kontrolovať, bičovať a dohliadať. Tu už boli historické pokusy monitorovať osobný život občanov. Sloboda združovať sa, ísť na futbal s kým chcem, je moja voľba a štát do toho nič nie je,“ povedal.

Jediná hranica, pri ktorej je podľa neho kontrola prípustná, je ochrana vnútornej bezpečnosti. Tá však podľa neho už existuje. „Dnes už naše služby majú dostatok nástrojov. Banky sú povinné monitorovať všetky finančné toky a prevody,“ uviedol Karas.

Celý rozhovor si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok