Japonsko si uctilo obete z Nagasaki. Kvetmi aj vedrami s vodou

TA3 TASR
9.8.2016 08:16

Japonsko si pripomenulo 71. výročie zhodenia americkej jadrovej bomby na mesto Nagasaki. Tento útok, spáchaný jadrovou bombou nazvanou Fat Man, si vyžiadal 70.000 obetí a vyše 75.000 zranených.

Vyzvali svetových lídrov

Smútočné obrady sa začali o 10.35 h miestneho času. O 11.02 h - v čase, keď pred 71 rokmi vo výške 500 metrov nad Nagasaki vybuchla bomba so silou 21 kiloton - nastala minúta ticha za všetky obete. K ich pamätníku boli položené vence z bielych a žltých chryzantém a uskutočnil sa aj obrad obetovania vody pre obete bombardovania, ktoré - zomierajúc - o ňu prosili. K pamätníku boli preto postavené drevené vedrá s pitnou vodou.

S prejavom k zhromaždeným vystúpil primátor Nagasaki Tomihisa Taue, ktorý vyjadril vďaku za návštevu prezidenta USA Baracka Obamu. Ten do Nagasaki zavítal v rámci summitu G7 v Japonsku. Primátor vyzval aj lídrov ostatných krajín sveta, aby nasledovali Obamov príklad a navštívili Nagasaki a Hirošimu, aby na vlastné oči videli následky jadrového bombardovania.

Za svet bez jadrových zbraní

V predvečer obradov zapálili v mestskom parku v Nagasaki 4500 sviečok, ktoré vyrobili deti mladšieho školského veku z rôznych častí Japonska. Na väčšine sviečok sa skvel nápis "Mier" alebo slogany za svet bez jadrových zbraní.

Pred tromi dňami si 71. výročie jadrového útoku na svoje mesto pripomenuli aj obyvatelia Hirošimy. Odhaduje sa, že pri samotnom bombardovaní Hirošimy zahynulo 70.000-80.000 ľudí a vyše 100.000 utrpelo vážne zranenia. Desaťtisíce ďalších osôb zomreli neskôr na následky ožiarenia.

Dátum zhodenia atómovej bomby na Hirošimu sa stal Svetovým dňom boja za zákaz jadrových zbraní a je známy aj pod názvom Deň Hirošimy. Od roku 1955 sa v Hirošime a Nagasaki každoročne konajú medzinárodné konferencie, ktoré majú docieliť zákaz atómových a vodíkových zbraní.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok