Fico v TA3: Napriek tomu, že je u nás blbá nálada, čísla nepustia

TASR TA3
10.7.2016 12:13

Napriek tomu, že je na Slovensku blbá nálada, naše členstvo v EÚ bolo pre nás neuveriteľne významné. V relácii televízie TA3 V politike to vyhlásil predseda vlády Robert Fico s tým, že čísla nepustia.

Únia má aj negatívne stránky

"Treba sa pozrieť na Slovensko pred rokom 2004 a v roku 2016. Máme tu prakticky nulovú infláciu, je tu reálny nárast miezd. Darí sa nám aj vďaka EÚ skresávať nezamestnanosť, sú tu obrovské investície. Slovensko výborne využíva členstvo v EÚ, eurofondy sme minuli na 97 percent, čo je nadpriemer v EÚ," menoval Fico. Priznal, že únia má aj negatívne stránky a práve o nich sa má hovoriť na summite v Bratislave, ktorý označil premiér za životne dôležitý.

"Niekedy je dobré, keď aj malá krajina si povie suverénne svoj názor, ako sme to urobili napr. pri kvótach. Potom sa možno na krajinu hľadí s väčším rešpektom. Vnímajú nás ako dôveryhodného a rešpektovaného partnera a veria nám, že keď na niečo podáme ruku, tak to platí. To, že máme na niečo aj rozličné názory, je len dobré," povedal Fico.

Samotný začiatok slovenského predsedníctva v Rade EÚ hodnotí ako veľmi dobrý. Je však presvedčený, že Európa musí prísť s niečím atraktívnym. "Musíme hovoriť o výhodách EÚ, musíme byť suverénnejší v bezpečnostných otázkach. EÚ by mala byť samostatnejšia a suverénnejšia v názoroch. Dnes sú to najmä USA, Rusko či Čína, ktoré určujú, čo bude a čo nie a Európa akoby na to nemala vplyv. Ľudia ale chcú vidieť viac akcie a dôveryhodnosti tejto inštitúcie. Ak neponúkneme verejnosti niečo nové, bude viac flegmatickejšia, bude jej to jedno. Ak necháme ľuďom takýto priestor, budeme svedkami toho, čo sa udialo vo Veľkej Británii," varoval Fico.

S kvótami nesúhlasí aj naďalej

Na margo brexitu poznamenal, že hoci stále existuje teoretická možnosť, že referendum o vystúpení Británie z EÚ nebude v praxi realizované, neverí, že politici by si dovolili ísť proti vôli ľudí. "Vo Veľkej Británii hovoria o dvojpercentnom páde hospodárskeho rastu v prípade vystúpenia z EÚ, preukázali sa viaceré klamstvá z kampane. Zrazu, akoby sa začala meniť verejná mienka. Možno ak by bolo referendum teraz, dopadne opačne. Musíme preto ľuďom pripomínať, čo všetko im EÚ dáva. Vývoj v Británii by mohol byť dobrým argumentom v boji proti odstredivým silám. A bola by veľmi veľká chyba čo len diskutovať na túto tému u nás," upozornil predseda vlády.

Na margo žaloby, ktorú Slovensko podalo pre nesúhlas s povinnými kvótami na prerozdelenie migrantov, Fico uviedol, že zatiaľ nie je dôvod na jej stiahnutie. "Ak je tu stále tlak a hrozba kvót, žaloba musí ostať ako efektívny nástroj našej ochrany. My ponúkame mechanizmus, ktorý sa osvedčil v Gabčíkove. Migranti nechcú na Slovensku byť, preto je správne hľadať iné riešenia. Pomáhame Rakúsku, ale tu nie sú podmienky na trvalé usídľovanie migrantov," podotkol s tým, že SR prejavila solidaritu a ponúka ľudské zdroje. "Solidarita každého členského štátu by mala mať originalitu, každý štát by si mal vybrať, ako chce prispieť k zvládnutiu krízy," uzavrel.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok